Oroszország ezzel az embargóval reagált a nyugati szankcióra. A büntetés az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kanadából, Norvégiából és az egész Európai Unióból, így a Magyarországról származó termékekre is vonatkozik. Az intézkedést az orosz miniszterelnök jelentette be. Dmitrij Medvegyev azt is közölte: a korlátozások egy évig érvényesek, ám ha a tiltólistára került országok együttműködőek lesznek, akkor felülvizsgálják az intézkedéseket.
A Híradóban bemutatott kisvárdai baromfi-feldolgozóban hetente 300 tonna csirkemellfilét állítanak elő, ennek csaknem negyedét adták el eddig orosz partnereknek. A cég szerint a most bejelentett embargó éves szinten több százmillió forintos veszteséget jelent számukra. Az üzem tulajdonosa már csütörtökön tárgyalóasztalhoz ült orosz partnereivel, hogy megoldást találjanak a problémára. "A jelentős exporthányaddal rendelkező cégek keresik az alternatívákat, de egyik pillanatról a másikra nem lesz könnyű megtalálni a B verziót" - nyilatkozta a Híradónak Bárány László.
Közvetlen és közvetett hatások
A többi hasonló cipőben járó cég is keresi a megoldást, mert a tilalom miatt több ezer vállalkozás számolhat jelentős bevételkieséssel már idén is. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint Magyarország tavaly 70 milliárd forintnyi élelmiszert és italt exportált az Orosz Föderációba. A szankcióval érintett termékek alapján mintegy 42 milliárd forint lehet évente az az összeg, amitől a magyar exportőrök eleshetnek.
A Híradónak nyilatkozó szakértő szerint ez csak a közvetlen kára Magyarországnak az orosz büntetőintézkedések miatt. "Közvetett hatásként elmaradhatnak beruházások a mezőgazdasági szektorban, illetve munkahelyek szűnhetnek meg. Ez azért nagy probléma, mert a mezőgazdaság egy nagyon-nagy foglalkoztató ágazat, ezért fontos, hogy ott a munkahelyek megmaradjanak" - magyarázta Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza.
Az almatermesztőket különösen érzékenyen érintik az orosz szankciók, hiszen az elmúlt 10 év legjobb termése várható, amit így nem tudnak eladni, sőt, attól tartanak, hogy a többi uniós ország olcsó almája miatt a hazai boltokból is kiszorulhatnak. A tejesek is aggódnak, félnek, hogy az unióban ragadó termékeket dömpingáron is jobban megéri eladni, mint kidobni, ami jelentős problémát okozhat.
A Nemzeti Agrárkamara szerint ezen lehet enyhíteni. "Az orosz embargó életbelépésével a világpiaci kereslet nem fog változni, csak átalakul. Ezért aztán azoknál a piacoknál, amelyeknél a kínálat az orosz piacra tevődik át, keletkezik majd egy űr, nekünk pedig ezeket a lehetőségeket kell megtalálni, és oda kellene a magyar termékekkel eljutni" - hangsúlyozta Győrffy Balázs, az agrárkamara elnöke. A kamara szerint most lesz igazán szükség arra, hogy a magyar vásárlók a hazai termékeket válasszák a boltokban, mert így nemcsak nyomon követhető és jó minőségű élelmiszerhez jutnak, hanem az itthoni vállalkozásokon is segítenek.

