A korábbi termékdíjon felül július elsejétől érvényes EPR-díj mintegy 120 milliárd forintos kiadást jelent az élelmiszeriparnak. Ez az összeg az ágazat 2021-es eredményének csaknem 60 százalékát jelenti.
Ezt a költséget várhatóan az ipar szereplői áthárítják, ami a fogyasztói árakban is megjelenik. Valószínűleg a kisebb szereplők, a kkv-k viszont egyáltalán nem vagy csak részben tudják beépíteni a költségnövekedést az áraikba. Az árek emelkedésére figyelmeztet a CsAOSz is.
Az érintett cégek a jogszabály bevezetésének halasztását próbálja elérni – írja az agrárszektor.hu.
Az ágazat eddigi számításai szerint a fogyasztói szegmensben például a 720 milliliteres befőttesüveg eddigi díja – a fedőt és a címkét is beleszámítva – 5 forint volt, ez júliustól 30 forintra emelkedik. A tejfölös-, illetve joghurtospohárra jutó 50-60 filléres tétel 2,5 forintra növekszik.
Az EPR-díját a gyártók által felhasznált alapanyag-csomagolás után is meg kell fizetni.
A mostani számítások szerint a díjak az élelmiszerágazat 3500 milliárdos belföldi árbevételének 3-4 százalékát teszik ki. Ha minden szereplő továbbhárítja a költségnövekedést, akkor akár 4 százalékkal is drágulhatnak az élelmiszerek.
Az új EPR- (extended producer responsibility) szabályozás keretében a csomagolóanyagok felhasználóinak a Mol-csoportba tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nek kell fizetniük a felhasznált mennyiség után.
Egyes cégeknek a kiutat az export jelentheti, a kivitt termékek után ugyanis a célországban kell hasonló mértékű díjat fizetni.
Összegezve: a jelentős exportot bonyolító vállalkozásoknak, ezentúl jobban megéri külföldre szállítani.
Kiemelt kép: Adobe


