Becsült olvasási idő: 1 perc
Belépődíjat kell fizetni egy boltban

Nincs vásárlás nélküli nézelődés! Illetve, aki nem vásárol, az nem kapja vissza az 1200 forintnyi belépti díjat egy ausztrál boltban.

Belépti díjat szed egy bolt Ausztráliában, és nem is keveset: 5 dollárt – 1200 forintot – kell fizetnie annak, aki be akar térni Brisbane-ben a Celiac Supplies üzletbe.

A pénzt ugyanakkor visszakapja, pontosabban beszámítják neki, ha vásárol is valamit. A speciális gabonaféléket és az azokból készült termékeket árusító bolt azért vezette be újítását, mert megelégelte, hogy sokan csak ármustrára térnek be: összevetik árait a neten árusítókéival. További ok, hogy jó páran nem vevők, csupán tanácsot kérnek, majd pedig távoznak, és megveszik másutt a portékát. A bolt tulajdonosnője úgy véli, hogy értékkel bír tanácsadása.

Az üzlet ajtaján a Metro című brit lap tudósítása szerint következő felirat virít: „Sok ember tájékozódásra használja ezt a boltot, és azután máshol vásárol. Nem tudják, hogy áraink csaknem megegyeznek más boltokéival, ugyanakkor van olyan portékánk, amely nem kapható másutt.”

Kissé hasonló egy brit régiségbolt üzletpolitikája is. Abból egyszerűen kitiltotta a turistákat a tulajdonos, ami viszont hasznosnak bizonyult: 30 százalékkal nőtt a profitja. Mark Galpin a dorseti Christchurch-ben üzemelteti Aladdin Barlangja nevű boltját, amelynek ajtajára kifüggesztett egy „No Tourist” feliratot, kérve, hogy csakis azok térjenek be hozzá, akik 50 kilométernél nem laknak messzebb.

Galpinnak az a baja a turistákkal, hogy csak az idejét rabolják, sose vesznek semmit, és elveszik a helyiek kedvét is a vásárlástól, mivel sokszor olyan sokan vannak az üzletben, hogy a helyiek inkább be se mennek. A férfi ugyan nem szed belépti díjat, de már fontolóra vette.