Vészjósló a statisztika az élelmiszeripar átadási árairól. Februárban ötödével emeltek a boltosok felé, ezt pedig előbb-utóbb követik az üzletek, ezt is mutatja a statisztika. Árstop után nagy árugrás jön.

Ehhez jön még a háborús hatás, ami a szakmai előrejelzések szerint májusban fog nagyot robbanni, bár például az étolaj ára már most megugrott (csak nálunk az árstop miatt nem látszik a boltban). Az élelmiszeripar a friss statisztika szerint februárban nagyobb ütemben emelte az átadási árait a boltok felé, mint januárban. Náluk nem volt árstop. És az év első két hónapjában még nem a háborús hatások mozgatták az élelmiszer árakat - írja a lap.
Februárban már megközelítette az élelmiszeripar átadási árainak emelkedése a 20%-ot, tehát ötödével drágábban adták a boltosoknak az étekféleségeket. A boltosok még nem emeltek ekkorát, ráadásul náluk belépett az árstop is, ami a kapcsolódó cikkelemekkel együtt (például az árstoppos 2,8%-os UHT tej esetében az összes tejterméket súlyozva, hiszen az árstop befolyásolta az egészet) az élelmiszerek ötödét érintette.

Árstop: készülhetünk a legrosszabbra?
Amit elfelejthetünk, azok a régebbi boltos árak. Nyilván a háborús hatásokat nem lehetett előre látni, de most már itt hullámzik a nagyobb drágulás első üteme. És az év első két hónapjában az élelmiszeripar nem kímélte a boltosokat, bár sok más választása nem is nagyon lehetett, emelte az átadási árait, és februárban nagyobb ütemben, mint januárban. Ezzel nyilván nőttek is a boltosok veszteségei az árstoppos étekféleségek körében, a korábban vártnál sokkal nagyobb mértékben - írják.
Februárban adott volt a lecke, mennyit is kellett lefaragni az árstoppos árakból. Ám, amikor vége lesz az árstopnak, akkor ennél nagyobbat kell majd visszapakolni az árcédulákra, nem is kevéssel.




