Megjelent a NAV közleménye, amely szabályozza, hogyan kell beküldeni a pénztárgépek elektronikus naplóállományait azoknak, akik június 30. és december 31. között tovább üzemeltethetik kasszáikat.
Azt eddig is tudtuk, hogy havonta egy alkalommal kell beküldeni az adóhatóságnak ezeket az állományokat. A rendelet szerint azonban speciális „csv” formátumban, feldolgozásra előkészítve kell továbbítani a fájlokat. Mivel minden pénztárgépről külön kell adatot szolgáltatni, belegondolni is borzasztó, milyen pluszmunkát jelent ez egy nagyobb áruházlánc munkatársai számára, ahol több száz, vagy több ezer gép működik.
A rendelet teljesítéséhez szoftvereket kell készíteni, amelyek a kívánt módon összeállítják a csv fájlokat – mondta az onlinekassza.hu-nak Szőts Róbert, a Laurel Cégcsoport műszaki igazgatója. Eredetileg arról szólt a történet, hogy egyszerűen be kell küldeni a dokumentumokat, havonta egy alkalommal. Ehhez képest úgy tűnik, mintha az adóhatóság a feldolgozás előkészítésével járó többletterhet át akarná hárítani a kereskedőkre.
A szakember szerint az, hogy az Ügyfélkapun kell teljesíteni a kötelezettséget, egyrészt jó, mert így a kereskedő bizonyíthatja, hogy beküldte az anyagot. Másrészt viszont a pénztárgépeket egyesével kell dokumentálni, mivel csak egyenként lehet feltölteni az állományokat. Minden kasszához kísérőnyomtatványt töltetnek ki, amelyen szerepel a pénztárgép, illetve a vállalkozó azonosítója. A szakma azt szeretné, hogy azoknak, akik több gépet használnak, ne kelljen mindegyikről külön kísérőlapot kitölteni, hanem megtehetnék azt egy összefoglaló dokumentumban.
Az is problémát jelenthet, hogy nem minden kereskedelmi egység rendelkezik internetkapcsolattal, márpedig a rendelet szerint csak online szolgáltathatnak információkat a hatóságnak a kereskedők. Erre megoldás lehetne, hogyha az összegyűjtött EJ állományokat, egy központi helyről küldhetnék be – tette hozzá Szőts Róbert.

