Becsült olvasási idő: 2 perc
Csatasorba állnak a robotok Bükön

Ismét nagyszabású beruházásba kezd büki gyártóbázisán a Nestlé Hungária: 35 milliárd forintból a legmodernebb technológiákkal bővítik az üzemet, 120 új munkahelyet hozva létre és 50 ezer tonnával megtoldva az éves termelési kapacitást.

Négy évvel ezelőtt 20 milliárd forintos beruházással teremtett világviszonylatban is egyedülálló, innovatív robottechnológiával felszerelt, teljesen automatizált termelőkapacitást Bükön a Nestlé Hungária. A cég 2020 őszén jelentett be egy újabb, 50 milliárdos beruházást, amellyel megszilárdítja vezető szerepét a magyarországi élelmiszeripari befektetők között. A Nestlé történetében kiemelt jelentőséggel bíró kezdeményezés egyben az elmúlt évtized egyik legnagyobb élelmiszeripari és feldolgozóipari beruházásának számít.

Miközben a tavalyi projekt kivitelezése változatlanul, az eredeti terveknek megfelelően zajlik, a vállalat újabb fejlesztésbe kezd: a most induló, 35 milliárd forintos bővítési szakasszal újabb 50 robot áll csatasorba, így a prémium macskaeledel termelési üzem kapacitása éves szinten további 50 000 tonna előállítására lesz képes, várhatóan 2022 negyedik negyedévétől.

„A 120 új munkahelyet teremtő bővítés hatására a mostani 70 helyett naponta több mint 90 kamionnyi állateledelt tudunk majd útnak indítani 2022 őszétől a világ 50 országába. A beszállított alapanyagoknak több mint 50 százalékát már most a magyar beszállítóktól érkezett alapanyag teszi ki, és az új beruházásnak köszönhetően ez a volumen még tovább nőhet.” – közölte Noszek Péter, a Nestlé Hungária ügyvezető igazgatója.

Forrás: Nestlé


Akárcsak a tavaly elkezdett fejlesztési ütemben, a mostaniban is az innováción, valamint a környezetbarát megoldások alkalmazásán van a hangsúly. A Nestlé globális célkitűzéseivel összhangban a gyárban 2017 óta megújuló források biztosítják a villamos energiát, az ipari hulladékot pedig anyagában történő újrahasznosítással vagy hőenergia termeléssel ártalmatlanítják. Különböző hulladék-hő újrafelhasználási projekteknek köszönhetően az év folyamán összesen kb. 120 családi ház éves gázfelhasználásának megfelelő gázmennyiséget takarítanak meg és így csökken az üzem széndioxid-kibocsátása is.

Noszek Péter szerint a mostani fejlesztési ütemmel tovább erősödik a büki gyáregység pozíciója a Nestlé Purina regionális állateledel-gyártásában, miközben a környező beszállítók és a térség egésze is profitál belőle.
Szintén a hazai élelmiszertermelők piaci biztonságát, az élelmiszeripar tavalyi és idei jó teljesítményét, valamint a térségben megtermelt alapanyagok feldolgozásának jelentőségét emelte ki az új beruházás bejelentésén Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy Nyugat-Magyarország egyik meghatározó exportőrének új fejlesztése – a kormány gazdaságpolitikai törekvéseivel és iparfejlesztési stratégiai céljaival összhangban – tovább javítja a magyar gazdaság regionális versenyképességét.

A most bejelentett fejlesztéssel a Nestlé összes magyarországi beruházása közel 185 milliárd forint lesz, miközben a cégnek jelentős a hozzájárulása Magyarország külkereskedelmi mérlegéhez: a termelésének 85 százalékával külpiacokat megcélzó Nestlé Purina több mint 450 milliárd forint értékben exportált állateledelt Bükről az elmúlt tíz évben. A Nestlé Hungária három magyarországi regionális termelési központja (Bük mellett Diósgyőr és Szerencs) révén ötször akkora mennyiséget exportál, mint amekkorát behoz az országba.
A miniszter hozzátette, a Nestlé 725 millió forint értékében szakképzési programot indít, amelyhez a kormány 360 milliós képzési támogatást biztosít.