Senki sem vitatja, hogy egészséges és értékes tápanyagokat tartalmaz, a tejjel kapcsolatban azonban időről időre előkerülnek bizonyos irányzatok és ellen-irányzatok. Több, egészséggel foglalkozó szakember állítja, hogy a tej nehezíti az emésztést, inkább kerülni kell a fogyasztását, különösen bizonyos diéták és fogyókúrák esetén. Mások a tej csodatévő erejére esküsznek.
Néhány évtizede még az sem volt kérdés, hogy mikortól ihat tehéntejet egy kisgyerek, bár inkább a félig tej, félig víz keveréket adták nekik. Ma egy éves kor alatt nem ajánlják a tejet, savanyított tejtermékeket azonban a módszertani ajánlás szerint már kilenc hónapos kor körül ehet a gyermek, mondta Gőblné Papp Éva védőnő. Hozzátette: a házitej jó, de szoptatós anyukáknak és kisgyermekeknek mindenképpen felforralva és kicsit hígítva kell fogyasztani. A kisgyermekeknek naponta fél liternél több tejet nem ajánl a védőnő.
Nem vizezik
A legtöbb tejet az írek és a finnek isszák, több mint 125 litert évente. A magyarok évente átlagosan 67 litert fogyasztanak belőle, ami jelentősen több mint a világ legtöbb országában.
Dr. Pleva György, a NÉBIH Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság vezetője a műsorban elmondta: a vásárlók nyugodtan elhihetik a tejes dobozon feltüntetett zsírtartalmat, annak beállítása ugyanis szigorú és szabályozott feltételek mellett történik, s a hivatal kiterjedt monitoring-rendszerrel ellenőrzi is ennek betartását. A vizsgálatok során azt tapasztalják, hogy az eltérés öt százalékon belül szokott lenni.
Dr. Pleva György hangsúlyozta: tévedés az a vélekedés, hogy a tejüzemekben vizeznék a tejet, szigorúan tilos a tejhez bármilyen idegen anyagot hozzáadni, a zsírtartalom csökkentésével azonban valóban kiüresedik a tej aromatartalma. A másik tévedés, hogy a pasztörizálás, forralás során a tej elveszíti az értékes anyagait. Valójában nincsenek olyan anyagok, amelyek a forralás során tönkremennének, mert ez az eljárás a zsírban oldódó vitaminokat nem érinti.
Dr. Pleva György támogatandónak nevezte az egyre terjedő tejautomatákat, mert ahogy mondta: nem csak a transzportlánc lerövidítése miatt, de egészségügyi és minőségi szempontokból is előnyös, ha a helyben készült termékek a helyi lakosokhoz jutnak el. Az automatáknak és a mozgó árus értékesítésnek megvannak a szigorú jogszabályi feltételei, csak a megfelelő engedélyek birtokában végezhető ez a fajta kereskedelmi tevékenység, tette hozzá.
Jó -e a zsírszegényebb?
Dr. Szigeti Tamás János, a Wessling Hungary Kft. értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója hozzáfűzte, bár a diéták miatt sokan kisebb zsírtartalmú, vagy akár 0,1 százalékos tejet vásárolnak, a zsírosabb tej nem csak ízletesebb, hanem egészségesebb is, mert az értékes anyagok, az enzimek benne maradnak. A zsírtartalom csökkentésével vagy eltávolításával a zsírban oldódó értékes vitaminok is elvesznek, és kevesebb illat- és aroma anyag marad a tejben, mert ezek is zsíroldékonyak.
Miháldy Kinga, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet dietetikusa nagyon fontosnak nevezte a gyermekek megfelelő mennyiségű és minőségű tejfogyasztását, hiszen ebben a korban alakul ki a csontozat és a fogazat. Az április 30-án megjelent új közétkeztetési rendelet előírása szerint a gyermekeknek a napi háromszori étkezés során három deciliter tejet, vagy annak megfelelő mennyiségű kalciumtartalmú tejterméket kell biztosítani a közétkeztetésben. A szakember hozzátette. egy korábbi felmérésük szerint az óvodai és iskolai menzákban a gyerekek a napi szükségletük körülbelül ötven százalékát kapták csak meg tejből és tejtermékekből.
Miháldy Kinga a szülői példamutatás fontosságát is hangsúlyozta, és sajnálatosnak nevezte, hogy nagyon sok táplálkozási irányzat szól a tej ellen. Ahogy mondta: a felnőttkori tejfogyasztás már egyéni döntés kérdése, harminc év fölött sokan érzékennyé is válnak rá, de a savanyított tejtermékeket a tejcukor érzékenyek is fogyaszthatják.

