A pálinka- és törkölypálinka-előállítás az elmúlt másfél-két évtizedben látványos szakmai fejlődésen ment keresztül: bővültek a főzdei kapacitások, miközben erősödött a technológiai és minőségi tudás is – emelte ki Tállai András államtitkár a budapesti díjátadó gálaesten.
Több mint egy évtizede futó minőségi program
Az Agrárminisztérium 2014-ben indította el a Nemzeti Pálinkakiválóság Programot azzal a céllal, hogy a kiemelkedő minőségű magyar pálinkák itthon és nemzetközi szinten is nagyobb láthatóságot kapjanak.
A minisztérium szerint a stabil nevezési számok azt mutatják, hogy a program mára a kereskedelmi főzdék körében is kiszámítható szakmai referenciává vált.
Számokban a 2025-ös megmérettetés
Az idei programban 21 főzde 131 tétellel vett részt. A minősítési rendszer alapján 18 nevező 74 tétele kapott elismerést:
– 21 tétel nyerte el a TOP Pálinkakiválóság címet,
– 39 tétel lett Pálinkakiválóság,
– emellett 14 gin, vodka, whisky, párlat és likőr szerzett arany- vagy ezüstminősítést.
Kiemelt díjak és nyertesek
Az „Agrárminisztérium Pálinkája” címet a Sáppusztai Pálinkafőzde kajszibarack pálinkája kapta, míg a „Nébih Pálinkája” elismerést az 1 Csepp Pálinkaház Aurum vilmoskörte tétele nyerte el.
A Legeredményesebb Pálinkafőzde 2025 címet szintén a Sáppusztai Pálinkafőzde érdemelte ki. A Legjobb Gin díjat a Flying Emu Gin kapta, míg a Legeredményesebb gin- és egyéb szeszesital-előállító vállalkozás a Győri Likőrgyár Zrt. / Pannonhalmi Pálinkárium lett.
Borítófotó: Agrárminisztérium/Pelsőczy Csaba


