hero
Becsült olvasási idő: 1 perc
Díjazták a 2025-ös pálinkakiválóságokat

A tudatos alapanyag-választás és a folyamatos technológiai megújulás egyszerre határozza meg a hazai pálinkafőzés versenyképességét – hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) a Nemzeti Pálinkakiválóság Program 2025 díjátadója kapcsán.

A pálinka- és törkölypálinka-előállítás az elmúlt másfél-két évtizedben látványos szakmai fejlődésen ment keresztül: bővültek a főzdei kapacitások, miközben erősödött a technológiai és minőségi tudás is – emelte ki Tállai András államtitkár a budapesti díjátadó gálaesten.

Több mint egy évtizede futó minőségi program

Az Agrárminisztérium 2014-ben indította el a Nemzeti Pálinkakiválóság Programot azzal a céllal, hogy a kiemelkedő minőségű magyar pálinkák itthon és nemzetközi szinten is nagyobb láthatóságot kapjanak. 

A minisztérium szerint a stabil nevezési számok azt mutatják, hogy a program mára a kereskedelmi főzdék körében is kiszámítható szakmai referenciává vált.

Számokban a 2025-ös megmérettetés

Az idei programban 21 főzde 131 tétellel vett részt. A minősítési rendszer alapján 18 nevező 74 tétele kapott elismerést:
– 21 tétel nyerte el a TOP Pálinkakiválóság címet,
– 39 tétel lett Pálinkakiválóság,
– emellett 14 gin, vodka, whisky, párlat és likőr szerzett arany- vagy ezüstminősítést.

Kiemelt díjak és nyertesek

Az „Agrárminisztérium Pálinkája” címet a Sáppusztai Pálinkafőzde kajszibarack pálinkája kapta, míg a „Nébih Pálinkája” elismerést az 1 Csepp Pálinkaház Aurum vilmoskörte tétele nyerte el.

A Legeredményesebb Pálinkafőzde 2025 címet szintén a Sáppusztai Pálinkafőzde érdemelte ki. A Legjobb Gin díjat a Flying Emu Gin kapta, míg a Legeredményesebb gin- és egyéb szeszesital-előállító vállalkozás a Győri Likőrgyár Zrt. / Pannonhalmi Pálinkárium lett.

 

Borítófotó: Agrárminisztérium/Pelsőczy Csaba