Becsült olvasási idő: 1 perc
Drágulhat az ásványvíz

Akár 25 százalékos áremelkedést is hozhat az ásványvizeknél a betétdíjas rendszer bevezetése az eldobható flakonokra és dobozokra. A környezetügyi államtitkár cáfolta mindezt.

Egy közelmúltban nyilvánosságra került elképzelése szerint a vidékfejlesztési tárca az eldobható italcsomagolásokra is betétdíjat vezetne be, tehát 30 forintot kellene fizetni a műanyag flakonokért és az alumínium-dobozokért is, kivételt csak a tej tárolására is használt italkarton jelentene – olvasható az inforadio.hu-n. Elméletileg így 25 százalékos áremelkedést hozna az ásványvizeknél is a betétdíjas rendszer.

Fehér Tibor, a Magyar Ásványvíz Szövetség elnöke az InfoRádiónak nyilatkozva a szelektív hulladékgyűjtési rendszer fejlesztései mellett indokolatlannak és értelmetlennek tartja az ezzel párhuzamosan működő betétdíjas rendszer bevezetését. A szervezet számításai szerint körülbelül 20-25, maximum 30 százalékkal növelné az egy literre eső termék fogyasztói árát.

Illés Zoltán környezetügyi államtitkár azonban cáfolta, hogy a rendszer bevezetése emelheti az üdítőitalok és ásványvizek árát, mivel a vásárlók visszakapnák a betétdíjat, ha visszavinnék a csomagolásokat, a begyűjtőrendszert pedig az állam építené ki. A termékeken található termékdíjból bejövő pénzből az állam 10 milliárd forintot beruházna ezen rendszerek kiépítésére, így ez se a gyártóknak, se a forgalmazóknak, se pedig fogyasztóknak semmifajta újabb költséget nem jelentene – idézi az inforadio.hu a környezetügyi államtitkárt.

A 25 milliárd forintosra tervezett állami bevétel a vissza nem váltott palackok után várható. Számításaik értelmében a bevezetés évében a csomagolások negyedét, majd egyre kevesebb hányadát nem váltanák vissza. Az, hogy mikor vezetik be az új rendszert, a kormány döntésétől függ.