Becsült olvasási idő: 1 perc
Elkészült az első laboratóriumi műhús

A holland Maastrichti Egyetem kutatói disznók őssejtjeit felhasználva “in-vitro” húst állítottak elő.

A Mark Post professzor vezetésével zajló kísérlet során a sejteket speciális táptalajra helyezték, majd mesterséges nyújtással növekedésnek indították őket. A műhús jelenlegi állapotában 2.5 cm hosszú és kevesebb mint 1 cm széles izomcsíkokból áll.

A végtermék színe eltér a normális húsétól: mivel nincs benne vér, ezért fehér. A kutatók remélik, hogy sikerül majd az igazi húshoz megtévesztésig hasonlító műhúst előállítani, valamint olyan tápanyagot is ki szeretnének fejleszteni, aminek köszönhetően az “in-vitro” hús magától növekszik.

Az őssejtekből kifejlesztett anyag ízéről még senki nem tud nyilatkozni, mert szigorúan tilos laboratóriumi körülmények között létrehozott állati eredetű anyagot megkóstolni. De a tudósok szerint fél év múlva már megkóstolható lesz az így előállított kolbász, egy év múlva pedig egyéb mesterséges úton előállított húsok és húskészítmények, többek közt szintetikus hamburgerek is készülhetnek.

Azonban a műhús tömegtermelése még messze van, hiszen az első marhából készült húspogácsa előállítása akár 250 ezer euróba is kerülhet, viszont ha a technológia fejlődik, a mesterséges húskészítés komoly szerepet kaphat a világ élelmezésében, mert megoldódhatna a túlnépesedő Föld élelmiszer-ellátása. Ráadásul a környezetet is jobban lehetne kímélni, hiszen a világ szén-dioxid kibocsátásának 18 százalékáért az állattenyésztés felelős.

Ha a módszer sikerrel jár, akár olyan veszélyeztetett állatok húsából is készülhet szendvics, mint például a panda vagy a koala maci.

(origo.hu/telegraph.co.uk)