Akár háromszázmilliárdos többletköltséget okozhat a jelenlegi rendszer az iparnak és a logisztikai szektornak.
A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) szerint jelentős költségnövekedést okoz a vállalkozásoknak a KÁT-díj drasztikus emelkedése. Közleményében a szervezet felhívta rá a figyelmet, hogy az áprilisi áramszámlákban az eddigi 2–4 forintos kilowattóránkénti díj helyett már közel 15 forintos tétel jelent meg, ami egyes cégeknél akár 30 százalékkal is növelheti a villamosenergia-költségeket.
A szövetség úgy látja, hogy a jelenlegi rendszer kiszámíthatatlan terheket ró a termelő és logisztikai vállalatokra, miközben a megújuló energiatermelés támogatásának költségei közvetlenül az ipari fogyasztóknál jelennek meg. Az MLSZKSZ szerint a helyzet hosszabb távon rontja a hazai cégek versenyképességét, és a magasabb költségek végső soron a fogyasztói árakban is megjelenhetnek.
„A magyar vállalkozások nem finanszírozhatják korlátlanul egy hibásan működő rendszer minden költségét. A jelenlegi modellben az egyik oldal üzleti kockázata gyakorlatilag megszűnik, miközben a terheket teljes egészében a fogyasztók viselik. Ez így sem gazdaságilag, sem versenyképességi, sem etikai szempontból nem fenntartható. A logisztikai és ipari szereplők lassan belerokkannak az egyre nehezebben követhető és tervezhető energiaköltségekbe”
– mondta Bíró Koppány Ajtony, az MLSZKSZ főtitkára.
A szervezet szerint nemcsak a KÁT-rendszer, hanem a rendszerhasználati díjak jelenlegi struktúrája is felülvizsgálatra szorul. Az MLSZKSZ szakmai egyeztetést kezdeményez annak érdekében, hogy kiszámíthatóbb és versenyképesebb energiaszabályozás jöjjön létre a hazai vállalkozások számára.


