A Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége (MBSZ) Energetikai Munkacsoportja bemutatta legfrissebb energiahatékonysági felmérését és kiadványát, amely részletesen bemutatja, hogyan reagált az ágazat az energiaválság kihívásaira, és milyen eredményeket hoztak a beruházások az elmúlt években.
A szerzők megállapították, hogy a szektorban jelentős változások figyelhetők meg az előző, 2022-ben kiadott jelentés óra.
A felmérésben 15 budapesti és 29 vidéki bevásárlóközpont vett részt. Közülük a budapestieknél 93,3 százaléknál végeztek energetikai korszerűsítést vagy felújítást az elmúlt öt évben – 2022-ben még 70 százalék volt ez az arány. A vidéki bevásárlóközpontok esetében 60 százalékról 86 százalékra nőtt a korszerűsítések aránya. A következő években a fővárosi központok mindegyikénél és a vidékiek 85 százalékánál terveznek hasonló fejlesztéseket.
A kiskereskedelmi szektor az energetikai fejlesztések megvalósításában élen jár, az elmúlt időszakban összesen több mint 30 milliárd forint értékben modernizálták az épületek műszaki rendszereit.
A bevásárlóközpontok és hipermarketek energiafelhasználásából egyre jelentősebb arányt képvisel a megújuló energiaforrások alkalmazása. Az energiahatékonysági beruházásokat végrehajtó házak átlagosan 15-20 százalékos energiafelhasználás-csökkenést értek el az elmúlt években.
Borítókép illusztráció: Adobe Stock AI


