Becsült olvasási idő: 1 perc
"Fizetős" széndioxid-kibocsátás

A szén-dioxid-kibocsátás fizetőssé tételét javasolja Thomas Sterner svéd kutató, aki jelenleg az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) új jelentésén dolgozik.

Az IPCC ötödik értékelő jelentésének harmadik része - az elsőt tavaly szeptemberben, a másodikat március végén adták ki - a klímaváltozás technikai és társadalmi-gazdasági aspektusait veszi számba, felsorakoztatva az üvegházhatású gázok csökkentését vagy teljes kiiktatását célzó intézkedéseket.

A Göteborgi Egyetem közleménye szerint az intézmény gazdasági tanszékén dolgozó Sterner annak a munkacsoportnak a vezető szerzője, amely a klímaváltozást megfékező lehetséges intézkedéseket veszi számba.

A jelentés szerint az egyik leghatékonyabb eszköz az lenne, ha a szennyezőknek a kibocsátott szén-dioxid-mennyiséggel arányos nagyságú pénzösszeget kellene fizetniük. A szakemberek felhívják rá a figyelmet, a javasolt eljárás hatékonysága azon múlik, hogy "ez az összeg elég komoly legyen".

"Számba véve a világ egyes pontjain bevezetett intézkedéseket megállapítottuk többségük túlságosan gyenge ahhoz, hogy hatékonyan működjön. Ahhoz, hogy elkerüljük a veszélyes klímaváltozást, hathatós eszközökre van szükség" - idézte a közlemény Sternert.