Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Hadjárat az ipari eredetű transzzsírok ellen

A globális lakosság egészségi állapotának javítását célzó vállalást tett 12 élelmiszeripari cégóriás.

A Nemzetközi Étel és Ital Szövetség (IFBA) 12 tagja megállapodott abban, hogy 2023-ra a termékeikben tartalmazott zsírnak vagy olajnak 2 százalékára (100 grammonként 2 grammra) fogja csökkenteni az iparilag előállított transzzsír hányadát, fogalmaz egyik közleményében a szervezet.

Ez a lépés viszonylagos összhangban áll az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azon kívánalmával, hogy ezek a transzzsírok 2023-ra eltűnjenek a globális élelmiszerellátásból. A WHO szerint nem kell aggódni, az ilyen anyagok helyettesítésére rendelkezésre állnak az ízt és a költséget egyáltalán nem befolyásoló, egészségesebb alternatívák is. Ilyenek például a GMO-mentes szója-, a repce- és a kukoricaolaj, amelyek telítetlen zsírsavakat tartalmaznak.

A WHO becslése szerint a számos feldolgozott élelmiszerben tartalmazott ipari transzzsírok fogyasztása világszerte évente 500 000 halálos kimenetelű szív- és érrendszeri megbetegedést okoz.

A 2008-ban alapított IFBA tagjai a Coca-Cola, a Danone, a Ferrero, a General Mills, a Grupo Bimbo, a Kellogg, a Mars Wrigley, a McDonald’s, a Mondelez International, a Nestlé, a PepsiCo és az Unilever.