A Stühmer márkanév ikonikus fogalomként cseng a minőségi csokoládékat kedvelők körében. Az idén 155 éves márka azonban egy időre eltűnt a hazai fogyasztók elől. Az, hogy napjainkban újból az elsők között szerepel a hazai édesipari termékek palettáján, Csóll Péternek köszönhető, aki 2006-ban vásárolta meg a márka jogát, és azóta évről évre dinamikusan fejlődő vállalkozást építve élesztette újjá ezt a prémiummárkanevet. Ma már a Stühmer-portfólió a csokoládépiac valamennyi szegmensében képviselteti magát a prémium-árkategóriában a szaloncukroktól a szeletes- és tábláscsokoládé-termékeken át a desszertekig; összesen mintegy 250-féle termékkel. A kezdetben a nosztalgiára építő vállalkozás mára megkerülhetetlen szereplője ennek a piacnak. Számos nemzetközi szakmai elismeréssel a tarsolyában, folyamatos termékfejlesztéseivel nemcsak az idősebb, hanem a fiatal korosztály igényeit is igyekszik minél inkább kielégíteni. Hogy hogyan valósítható meg mindez egy telített piacon, és ebben milyen szerepe volt a gyermekkori emlékeknek, arról Csóll Péterrel, a Stühmer Kft. tulajdonos-ügyvezetőjével beszélgettünk.
A közelmúltban a világ egyik legrangosabb élelmiszeripari versenyén, a Grate Taste Awardson több elismerést is elnyertek a termékeik. Mesélne arról, hogy hogyan élték meg ezt a sikert?

Az idei Grate Taste Awards versenyre három terméket neveztünk. Nagyon megtisztelő, hogy a szakmai zsűri mindhárom termékünket díjazta: a Piemonti mogyorós szaloncukrunkat a háromból két csillaggal, a Szicíliai pisztáciás szaloncukrunkat és az Árpád pálinkával készült pálinkás desszertünket egy-egy csillaggal minősítette. Mivel ezen a versenyen a szakmai zsűri a világ minden részéről érkező, neves szakemberekből áll, nagyon komoly eredménynek tartom ezt az elismerést. Nem ez az első ilyen szakmai sikerünk, hiszen két évvel ezelőtt többek között az általunk készített karamellizált fehér csokoládénk is két csillagot kapott ezen a versenyen, amire szintén nagyon büszkék vagyunk.
Miért tartja fontosnak újra és újra ezeket a megmérettetéseket? Utólag üzleti szempontból is érzékelhető a hatásuk?
Ezek a megmérettetések elsősorban arról szólnak, hogy visszajelzést kapjunk a nemzetközi szakmától, hogy mégis hol tartunk abban a munkában, amit kitűztünk magunk elé, és arról, jó-e az irány, amit mi magunk egyébként jónak gondolunk. Erről érdemes néha megbizonyosodni. Ezeket a díjakat mi nem feltétlenül hangsúlyozzuk nyakra-főre, de természetesen ha a vásárló valamilyen szinten tisztában van ennek a szakmai zsűrinek a színvonalával, mindenképpen egyfajta bizalomnövelő lehet számukra a termékek iránt egy-egy ilyen díj. Megerősítheti a fogyasztókat abban, hogy nemcsak ők, hanem egy objektív szakmai elismerés is igazolja a termékeink kiemelkedő minőségét. A most díjazott termékeink egyébként gyártástechnológiájukat, csomagolásukat és árszínvonalukat tekintve is különlegességeknek számítanak, leginkább a szakboltjainkban és az online webshopunkon keresztül vásárolhatók meg.
A mostani értékesítési sajátosságokra még később visszatérünk, de előtte egy kicsit nézzünk vissza a múltba. Honnan indult az ön és a Stühmer márka közös története?
Még 2005-ben kezdődött. Akkoriban Egerben különböző ingatlanbefektetéseket hajtottam végre, és az egyik ilyen ingatlanvásárlás az egri főutcán lévő Stühmer édességbolt volt. Egerben nőttem fel, gyerekként ez a bolt mindig is a szívem csücske volt, és szívesen tértem be oda később is, felidézte a régi gyermekkori emlékeket. Bár akkoriban egészen mással foglalkoztam, megvásároltam ezt az üzletet. Egy ilyen bolt üzemeltetése még kicsit távol állt tőlem, de amikor „beleszagoltam” ebbe a világba, olyannyira megtetszett, hogy tovább üzemeltettem. A történet aztán egy szerencsés véletlennek köszönhetően folyt tovább.
Egy barátom ugyanis, akinek gyerekkorában nagy kedvence volt a Korfu szelet, megkért, hogy ha már van egy ilyen édességboltom, akkor próbáljak már utánajárni, hogyan lehetne ezt visszahozni a piacra, mert ő azt nagyon szeretné. Az ő unszolására kezdtem el kutakodni a Korfu szelet újragyártása után, és így kerültem kapcsolatba az édességgyártással. Összetalálkoztam Borbély Béla bácsival – ő azóta sajnos már nincs közöttünk –, akit a szakma „nagy öregjeként” tartottak számon, ő indított el ezen az úton. Közben, mivel a bolt a Stühmer néven futott, ezzel a márkanévvel kapcsolatban is végeztem egy kis kutatómunkát. Ekkor derült ki számomra, hogy Stühmer Frigyes 1868-ban alapította Magyarországon az első kis üzemét, amely tulajdonképpen az itteni minőségi csokoládégyártás első állomása volt. Úgy gondoltam, hogy ha már elindulunk a csokoládégyártás területén, akkor ennek jó lenne egy jól csengő márkanév. A Stühmer nevet még viszonylag sokan ismerték az idősebb generációkból, tehát ez a név óriási lökést adna a vállalkozásnak. Utánajártam, hogy ki a márkatulajdonos, és 2006-ban megvásároltam tőle a márkanevet, és innentől kezdve minden egyes termékünk Stühmer márkanév alatt jött ki a piacra.
Tehát a Korfu szelet újjáélesztése volt a Stühmer márkanév feltámasztásának első lépése?
Igen. Ez a termék első körben még bérgyártásban készült, Magyarországon egy másik édesipari cég gyártotta számunkra, de olyan jól sikerült a bevezetése, hogy ők már nem tudták tovább vállalni azt a mennyiséget, amire nekünk szükségünk volt, ezért lépnünk kellett. Így Eger mellett, Novajon, egy kis településen egy volt éttermet alakítottunk át kis üzemmé. Akkor még úgy gondoltuk, hogy annak a mérete teljesen megfelel erre a célra. 2013-tól azonban már nem volt elegendő az ott gyártható mennyiség, így Makláron vásároltunk egy ingatlant az üzem kialakítására, ahol azóta nemcsak a technológiát, hanem a kapacitást is folyamatosan bővítettük. Ma már robottechnológiát is alkalmazva folyik itt a gyártás, körülbelül háromszor akkora területen, mint az indulásnál.

Hogyan sikerült néhány év alatt ilyen nagy tempóban fejlődni?
A Korfu szelet sikerét látva további régi, elfeledett márkaneveket vásároltam fel és hoztunk vissza, így például a Korfut követte a Melódia, az Aranydesszert, a Százszorszép csokoládé márkanevek megszerzése. Ezek mind emblematikus termékeknek számítottak a hazai piacon, így megalapozták a forgalomnövekedésünket, és ez lehetővé tette az újkori Stühmer-termékek fejlesztését is, amelyeket már mind Borbély Béla segítségével a cégen „felnőtt” cukrászmesterek álmodtak meg. Tehát már az indulásnál is érzékeltük, hogy a nosztalgikus márkákra épülő kezdeti koncepció nagyon jó döntésnek bizonyult, hiszen gyakorlatilag marketingköltés nélkül nagy lökést adott az értékesítésnek. Ezek a termékek „szájról szájra terjedtek”, nagyon keresettek voltak, és ma is népszerűek bizonyos fogyasztói csoportok körében.
Hogyan épül fel most a vállalkozás portfóliója?
Ma már minden termékünk a Stühmer márkanév alatt szerepel, alapvetően három nagy kategóriába sorolva, ezek maga a Stühmer, a Friedrich Stühmer termékcsalád és az Elegance termékcsalád. Valamennyi szegmensben jelen vagyunk. A legnagyobb ezek közül a szaloncukor-választék, de a szeletes, táblás és desszertkategóriában is jelen vannak a prémiumtermékeink. Jelen pillanatban közel 250-féle termékcikk szerepel a választékunkban.
Ma már azonban nagyon sokféle márka fellelhető a csokoládépiacon. Hogyan kívánják megszólítani az új fogyasztói csoportokat, a fiatalokat, akik számára ezek a nosztalgikus márkák már nem sok mindent mondanak?
Ez valóban így van, egészen más szelek fújnak napjainkban, de akkor, amikor elindultunk, ennek a nosztalgikus hullámnak, és nemcsak az édesiparban, hanem minden más területen, nagyon nagy volt a kereslete, és szerencsénk volt, hogy ezt sikerült jól meglovagolnunk. Természetesen mi is érzékeljük az új igények megjelenését, ezért úgy öt-hat éve nagyon erőteljesen foglalkozunk azzal, hogy az eredményeinkre alapozva megtaláljuk azt az utat, ami a mostani fiataloknak vagy a következő generációnak is szól. Látható az is, hogy a mi gyermekkorunkhoz képest mennyit változott a világ, hogy például az édesipar számára még milyen nagy jelentősége volt a húsvétnak, és mára ez eltűnni látszik. Ki tudja, mi lesz a karácsonnyal, így mi történik majd a szaloncukorral, ami nélkül ma még elképzelhetetlennek tűnik Magyarországon a karácsony? Számunkra is nagy kérdés, hogy a mi gyermekeink vagy az utánuk következő nemzedékek számára mennyire lesz fontos, hogy a szaloncukrot megvásárolják, pedig a szaloncukor hungarikum, sehol máshol nincs ilyen termék. Ez a kérdés, vagyis a tizen- és huszonévesek megnyerése nagyon foglalkoztat minket, és próbálunk is új termékfejlesztésekkel nyitni feléjük. Ezért a jövő év tavaszán egy olyan új termék bevezetését tervezzük, amely már kimondottan a 15 év feletti korosztálynak készül. Ennek az innovációnak mind az ízvilága, mind a dizájnja ezt a fiatal korosztályt célozza meg. Annak érdekében, hogy felkeltsük az érdeklődésüket, hatásos marketingkampánnyal is készülünk.
Mit lehet tudni erről az új termékkörről?
Ez a kifejezetten a 15 év feletti korosztályt megcélzó termék egy szeletes termék lesz, amelyet a mindennapok termékévé szeretnénk tenni számukra, akár a sportoláshoz vagy a buliba menetel előtt, vagy egyéb számukra fontos tevékenységhez. Sok piackutatási anyagot tanulmányoztunk és fókuszcsoportos kutatásokat is végzünk az igényeik, a megfelelő ízvilág, csomagolási elvárásaik minél pontosabb feltérképezése érdekében. Természetesen a piaci felméréseink arra is kiterjednek, hogy milyen más termékvariánsban tudnánk a számukra leginkább vonzó termékeket megjelentetni a piacon, például fagylalt vagy éppen ünnepi alkalmakra desszert formában. Mivel a fő termékünk a szaloncukor, ebben a szegmensben is tervezünk megjelenni a 2024-es karácsonyi szezonra. Természetesen ezek az új termékek is a Stühmer ernyőmárkanév alatt jelennek majd meg, egy kicsit modernizáltabb küllemben.
Azért az önök zászlóshajó terméke mégiscsak a szaloncukor. Mi jellemzi a Stühmer idei szaloncukor-kínálatát? Általában milyennek ítéli meg a prémium-árkategóriában versenyző termékeik forgalmi számait jelen pillanatban?
A termékportfóliónk nagyon széles, tudatosan törekszünk arra, hogy minden területen jelen tudjunk lenni a legapróbb szeletes termékektől a prémiumdesszertekig, és hogy magas minőségű alapanyagok felhasználásával, az ízek különleges kombinációival alkossuk meg az édességeinket. Természetesen emellett különösen odafigyelünk a változatos szezonális kínálatra, hiszen a szaloncukorból a legnagyobb a választékunk. Idén 36-38 különböző ízzel vagyunk jelen a piacon. Az éves forgalmunk 50 százalékát az utolsó negyedév teszi ki. Ezen belül is a szaloncukor adja a Q4-es időszak forgalmának 70 százalékát. Alkalmazkodva az idei év sajátos gazdasági körülményeihez, bár a tőlünk megszokott prémiumminőséghez ragaszkodunk, most nem emeltünk árat a szaloncukortermékeink esetében. Annak ellenére, hogy például a csokoládé ára 30 százalékkal emelkedett a közelmúltban. Úgy döntöttem, hogy ez a legkevesebb, amit megtehetünk a Stühmer termékek kedvelői érdekében. Bízunk abban, hogy egy-két év múlva azért megint megváltozik a helyzet, és akkor a vásárlóink emlékeznek arra, hogy a Stühmer ezekben a nehéz időszakokban sem változtatott.
Hogyan ítéli meg a vállalkozása piaci helyzetét? Elégedett az eddig elért eredményeikkel?
Igen, elégedett vagyok. Bár a piaci torta nagyon sok szeletből áll, de a rendelkezésemre álló adatok szerint a hazai gyártók rangsorában az első háromban benne vagyunk. Ha az édesipari termékek piacának prémiumszegmensét vesszük alapul, akkor pedig megítélésem szerint az első tíz vállalkozás között vagyunk Magyarországon. A teljes szaloncukorpiac volumenének 10 százalékát mi képviseljük. A tavalyi éves forgalmunk elérte a 4 milliárd forintot, reméljük, hogy idén ezt sikerül 10 százalékkal túlszárnyalnunk. A hazai retail hálózatokban szinte mindenütt ott vagyunk, de ezen azért még lehet dolgozni, illetve nyolc saját szakboltot üzemeltetünk az országban, kettőt Egerben, kettőt Debrecenben, kettőt Budapesten, egyet Gyöngyösön és egyet Makláron, a telephelyünkön. Ezenfelül Budapesten van három csatlakozó üzletünk, amiket nem mi üzemeltetünk, de szintén Stühmer márkaboltként futnak ezek is. A saját bolthálózatunk teszi ki az értékesítés körülbelül egynegyedét, a B2B értékesítésünk és az online értékesítés hat-hat százalékot, az export két százalékot képvisel. A retail adja a fennmaradó forgalom többi részét.
Ezek az adatok nagyon imponálóak a 2006-os induláshoz képest.
Igen, valóban, és büszke is vagyok mindarra, amit elértünk az elmúlt években. Azzal együtt, hogy nagyon sokat köszönhetünk Stühmer Frigyesnek, aki a nevét adta hozzá, Borbély Bélának, akitől az indulás pillanatától sok szakmai támogatást kaptunk, és annak a stábnak, amely most körülöttem dolgozik.
Store Insider 2023. november


