A csalás a lap szerint egészségügyi szempontból is rendkívül veszélyes, mert a marhahúsnál gyakori, hogy nem teljesen átsütve készítik el, a nyers disznóhús azonban jelentős kockázatokat hordoz. Betegséget okozhat például a nyers húsban lévő élősködő, a Trichinella spiralis nevű, szabad szemmel nem látható parányi fonalféreg. Az ügyben a svéd élelmiszerügyi hatóság is vizsgálódik.
A húst Svédországban értékesítő vállalkozó azzal védekezett, hogy őt is becsapták, a 30-40 tonna magyar sertéshúst már neki is marhaként adták el.
A svéd lap cikke szerint a szállítmány a Filetto nevű magyar cégtől érkezett az országba. Ez az a Filetto Kft., amely honlapján a termékei között fagyasztott sertés-, marha- és borjúhúsokat sorol fel. A cégnél az Index telefonos érdeklődésére annyit közöltek: valóban az ő termékükről van szó, és az ügyben valóban folyik egy vizsgálat.
A társaságot az Opten cégtárának adatai szerint két ercsi lakcímű magánszemély, az azonos lakcímen bejegyzett Franó István és Franó Jozefina alapította 2009-ben, 2011 óta Franó Jozefina az egyetlen tulajdonos, és 2010 novembere óta ő az egyedüli ügyvezető is. A cégnek tavaly 425 millió forintos árbevétele és 3,3 milliós adózott nyeresége volt.
A Filetto Kft. nevű cég teljesen ismeretlen a Vágóállat és Hús Terméktanács számára - mondta el az Élelmiszer Online kérdésére Menczel Lászlóné, a szervezet titkára. A jelek szerint egy kisebb kereskedőcégről van szó, hiszen árbevétele eltörpül egy átlagos húsipai cég évi körülbelül 20 milliárdos forgalmától. Az érintett 30-40 tonna hús is morzsányi az évi 15-20 ezer tonnás magyar marhahúsexporthoz képest. Ugyanakkor ez az eset - ahol még az is erősen kétséges, hogy Magyarországról származó húsról van szó - óriási károkat okozhat a magyar országimázsnak, és a becsületes magyar húsipari cégeknek. Roppant veszélyesek az ilyen botrányok, hiszen ártatlanul is óriási károkat szenvedhet el egy-egy ágazat - hangsúlyozta Menczel Lászlóné.

