A Fazekas Sándor által elrendelt ellenőrzés ugyanis a betárolás utáni vizsgálatról szól, a szabálytalan szállítmányokat, minőségileg kifogásolható borokat viszont már az országba érkezés pillanatában kontroll alá kellene vetni.
A tárcavezető közleménye szerint a Magyarországra érkező borok többsége indokolja a körültekintőbb és alaposabb ellenőrzést. Ennek megfelelően a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) a borok első magyarországi tárolási helyén, nagy- és kiskereskedelmi egységekben, elosztó központokban, hűtőházakban végez ezután alapos ellenőrzéseket. A cél, hogy kiszűrjék az élelmiszerjogi előírásoknak nem megfelelő borokat.
Az első, országon belüli tárolási helyeken a beszállító dokumentumokat is ellenőrzik, megnézik az egyes tételek számláit, a pincekönyveket, a szállítási okmányokat, és laboratóriumban elemzik a bormintákat.
A hazai bortermelők erősen korlátoznák a külföldi borok behozatalát, ezt azonban adminisztratív eszközökkel nem lehetséges megtenni – írja a lap. Feltételezik, hogy az import borok jelentős része nem felelne meg az előírásoknak, ezért úgy gondolják, hogy a minőségvédelmi jogszabályok érvényesítésével is jobb piaci helyzetbe hoznák a hazai borokat. A magyar szőlő- és borágazatban az árbevétel tervezését teljesen bizonytalanná teszi az országba beáramló évi több százezer hektoliter olcsó import bor, 50 százalékban feketén az adózást kikerülve – hangzott el a Magosz Bács-Kiskun megyei szervezete és a szőlészek, borászok e témáról tartott konzultációján még a nyáron. A szakma ezután fordult a Magosz támogatásával a kormányzathoz: rendeljék el azt, hogy a külföldi borok csakis eredetet igazoló, laboratóriumi megfelelőségi okiratokkal kerülhetnek forgalomba nálunk.
A gyenge minőségű, szabványon kívüli import borok kiszorítása egyszerre válna a termesztők, borászok és a fogyasztók hasznára. Növekedne a szőlő-, borgazdaságok árbevétele, hosszabb távra biztonságosan tudnák tervezni a fejlesztéseket a gazdák. Mindazonáltal több jutna a kereskedelembe a valóban szőlőből készült, jó minőségű hazai borokból, a szó biológiai értelmében is egészségesebbé válna a borpiac – mondta el a Gazdaszövetség álláspontját Domján Gergely, a Magosz alelnöke.
A szőlészekkel, borászokkal folytatott konzultációk során a gazdaszövetségben is az a vélemény alakult ki, hogy az import borok minimális szabványkövetelményeit akkor lehetséges objektíven megállapítani, mielőtt még bárki hozzányúlhatott volna a szállítmányokhoz, ugyanis azt azonnal bekeverik a hazai termésű borba. A pincészetekbe betárolt borok eredete rendszerint követhetetlen utólag, ezért a termelők és a fogyasztók számára az lenne a megnyugtató, ha a beérkező borokat a határ átlépésekor azonnal alá vetnék tüzetes vizsgálatoknak – tette hozzá

