Az Országos Kereskedelmi Szövetség a friss inflációs adatokra reagálva kiemelte, hogy az árrésstopra nincs szükség, káros hatásai viszont egyre erősebben kirajzolódnak, egyre több település válik kiskereskedelmi értelemben sivataggá.
„Ez a hetedik egymást követő ilyen hónap, tehát immár nyugodtan kimondhatjuk, hogy az élelmiszer infláció tartósan 5 százalék alatt marad. Ennek azért van jelentősége, mert a kormány képviselői az árrésstop bevezetésekor ezt az értéket jelölték meg az intézkedés kivezetésének feltételeként
– mondja Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
A KSH az élelmiszerek és alkoholmentes italok árucsoportban szeptemberben 3, októberben pedig 1,7 százalékos éves áremelkedést regisztrált, vagyis az élelmiszer áremelkedés nemcsak alacsony, de lefelé is húzza a fogyasztói árindexet. A következő hónapokban a bázishatás miatt hasonló tendencia várható.
Az OKSZ közleménye szerint az idén áprilisi egyszeri árcsökkenés után az infláció jövő tavasszal visszatér az eredeti pályájára, a szőnyeg alá söpört valódi probléma (a beszállítói árak emelkedése, az ellátási lánc strukturális problémái) újra megjelenik.
Az árrésstop nem növelte a kiskereskedelmi forgalmat sem, éppen ellenkezőleg, elbizonytalanító hatása miatt az élelmiszer fogyasztás továbbra is a lehetőségek alatti ütemben bővül. Az árrésstop amilyen hatástalan, olyan káros a kereskedőkre, a vásárlókra és a magyar gazdaságra nézve
– fogalmaztak, kiemelve, hogy az intézkedések veszteséget okoznak és csökkentik a kiskereskedelmi beruházásokat, ami miatt komplett települések válnak kereskedelmi értelemben sivataggá, továbbá rontja a hazai élelmiszertermelők piaci pozícióit.
Az OKSZ leszögezte, hogy a kiskereskedelmi árrésstop októberi meghosszabbítása és kiterjesztése hibás döntés volt, az intézkedést ehelyett ki kellett volna vezetni és ezt a legközelebbi februári döntéskor ezt mindenképpen meg kell tenni.


