hero
Becsült olvasási idő: 5 perc
Hullámvasúton a tejpiac

Januárban szinte az összes közösségimédia-platformból „tej folyt”, mert az állami és szakmai szervezetek és a civilek egyaránt arra ösztönözték az embereket, hogy igyanak több tejet, fogyasszanak több tejterméket, mert az fontos lehet az újabb krízisét megélő tejágazat túlélése szempontjából. A piaci zavar egyik oka, hogy növekedett a nyerstej-előállítás, miközben a fogyasztók nem vásároltak több tejterméket.

A túltermelés, a globális kereslet letörte a felvásárlási árakat.

Az új év nem indult biztatóan a tejet előállító tehenészetek számára, és főként a kisebb gazdaságok voltak azok, akik riadót fújtak a social mediában, mert a nyakukon maradt a tej. Sokuktól nem vették át, vagy a tavalyinál jóval kedvezőtlenebb szerződési feltétellel tették volna, ezért sokan egyéni akcióba kezdtek: közvetlenül próbálták a fogyasztóknak értékesíteni a tejet.

A túltermelés, a gyengülő globális kereslet és a kínai védővámok miatt nagy mennyiségű tej és tejtermék ragadt be az uniós piacon, ami letörte a felvásárlási árakat.

Van, akinek működik a farmtól az asztalig koncepció 

Azoknak a kisebb tejtermelőknek nem okoz jelentősebb problémát a mostani krízis, akik feldolgozzák az általuk termelt tejet, vagyis nem nyers tejként, hanem magasabb hozzáadott értékű termékként értékesítik, ami egy jóval magasabb árat és bevételt jelent számukra. Ilyen gazdaság a nógrádi lankák között elhelyezkedő, szentei Maszlik Családi Gazdaság, amely a farmtól az asztalig koncepciót valósítja meg sikeresen és eredményesen, vélhetően azért, mert a legújabb technológiát alkalmazzák az állattartás és az élelmiszer-előállítás során is. Az értékesítésre sincs gondjuk, a menő fővárosi delikateszekbe is bekerültek, de kézműves tejük és tejtermékeik elérhetők a Kifli.hu kínálatában is.

Fotó: Adobe Stock

A közösségi marketing és új támogatási program

Az Agrármarketing Centrum (AMC) is promóciót indított a Facebookon: elektromos rollert lehet nyerni olyan, kommentbe feltöltött fotókkal, amelyek tejivás közben készültek, azaz a kalciumban gazdag ital fogyasztására ösztönöznek. Giczi Gergely, a szervezet ügyvezető-helyettese az egyik tévécsatornának nyilatkozva elmondta: a tej és tejtermékek fogyasztását élénkítő kampányuk részeként tejautomatákat helyeznek üzembe a fővárosi vásárcsarnokokban, és ingyenessé teszik a magyar feldolgozó cégek részvételét az AMC 2026-os külpiaci, exportélénkítő eseményein.

A kialakult helyzet miatt az Agrárminisztérium folyamatosan egyeztet a termelőkkel és a feldolgozókkal, illetve a kereskedőket is igyekeznek bevonni a kialakult helyzet mentésébe. 

„Megbeszélést folytattunk a kiskereskedelmi láncokkal, hogy a magyar tejet és tejterméket részesítsék előnyben. Regisztrációt vezettünk be az importtejre és -tejtermékekre, hogy nehezebben tudjon bejönni az olcsóbb külföldi termék”

– nyilatkozta Nagy István miniszter. Az EU-n belül ugyanis nem korlátozható a kereskedelem, így az olcsóbb külföldi tej behozatala sem, de közvetett eszközökkel javítható a hazai termelők helyzete. Az agrártárca ezért regisztrációhoz kötötte, azaz nehezítette a tejtermékek behozatalát. Ezenkívül egy új támogatási programot is bejelentett: óvoda- és iskolatejprogrammal futtatná fel a keresletet.

De hogyan jutottunk ide?

A mostani problémát több forrás táplálja. Az egyik ok az, hogy Kína tavaly decemberben ideiglenes védővámokat vezetett be az Európai Unióból származó tejtermékekre, ami újabb csapást mért az amúgy is keresleti problémákkal küzdő piacra. Peking döntése szerint 21,9 és 42,7 százalék közötti vámok sújtják az uniós tejtermékeket, a vámtételek exportőrönként eltérőek. A legmagasabb, 42,7 százalékos kulcsot a belga és holland vállalatokra, így például a FrieslandCampinára vetik ki.

A másik ok, hogy tavaly a hőstressz elmaradásával a várakozások felett alakult az unió tejtermelése, illetve mostanra beértek az elmúlt évek technológiai fejlesztései, ennek eredményeként több és jobb tejet tudnak előállítani a termelők. A túltermelés, a gyengülő globális kereslet és a kínai védővámok miatt nagy mennyiségű tej és tejtermék ragadt be az uniós piacon, ami letörte a felvásárlási árakat.

Szautner Péter - Bonafarm Csoport, vezérigazgató-helyettes, ágazat igazgató (húskészítmény, tej)
Fotó: Bonafarm Csoport

Beszűkült exportlehetőségek, költségcsökkentő lépések 

A Bonafarm Csoportot két oldalról, tejtermelőként és feldolgozóként is érinti a mostani tejválság. Szautner Péter, a csoport vezérigazgató-helyettese és stratégiai igazgatója a kialakult helyzetre reagálva elmondta: a mostanra kialakult nyerstej-árak sajnos a Bonafarm Mezőgazdaság esetében is azt eredményezik, hogy a tejelőszarvasmarha- ágazat jelenleg nem tud eredményesen gazdálkodni.

„A takarmányozás optimalizálásával párhuzamosan a naturális mutatóink, így például az egy állatra jutó tejtermelés növelésére, vagyis a hatékonyságunk javítására törekszünk, csökkentve ezáltal a tej önköltségét. Ugyanakkor egyéb költségcsökkentési lépéseket is tennünk kell, így visszafogjuk a beruházásokat és felülvizsgáljuk a beszerzéseinket is. Bízunk abban, hogy ezek a lépések megfelelőek lesznek ahhoz, hogy a tejelőszarvasmarha-ágazatunk kisebb veszteségek mellett átvészelje azt az időszakot, míg a nyerstej-árak ezen a rendkívüli alacsony szinten vannak” 

– ismertette azokat a lépéseket, amelyekkel a helyzetet igyekeznek kezelni a vállalatnál.

A Bonafarm Csoporthoz tartozó tejfeldolgozó vállalat, a Sole-Mizo Zrt. a tavalyi év során annak ellenére vásárolt fel minden tejet a szerződésekben meghatározott árakon a tejtermelő partnerektől, hogy a második fél évben a kialakuló piaci zavar miatt már komoly értékesítési problémákkal nézett szembe a cég. A nyerstej-előállítás nőtt, miközben a fogyasztók nem vásároltak több tejterméket. Szautner Péter rámutatott arra is, hogy a nemzetközi piacokon való értékesítés kondícióit rontották a külkereskedelmi forgalmat nehezítő vámintézkedések is. A ragadós száj- és körömfájás megjelenése miatt ráadásul a magyar tejipari cégek exportlehetőségei egyébként is beszűkültek. Mindezek eredményeként más hazai tejfeldolgozókhoz hasonlóan a Sole-Mizo Zrt. készletei is jelentősen megnövekedtek.

„A kialakult piaci zavar, a túlkínálat azt eredményezte, hogy a tejtermékek átadási árai is csökkentek, így a Sole-Mizo Zrt.-nek is mérsékelnie kellett az értékesítési árait. Ugyanakkor nem csökkentettük a termelési mennyiségeket, és nem tértünk el a korábban kialakított intenzív értékesítési akciós tervektől sem. Ez utóbbira azért sincs módunk, mert a tejfeldolgozók általában, így mi sem tudunk már a jelenlegi értékesítési árszintek mellett gazdasági eredményt elérni”

– emelte ki a csoport stratégiai igazgatója, aki azt reméli, hogy a nemzetközi tejpiaci zavar minél előbb, de legkésőbb az év második felében megoldódik, és visszatérnek a kiegyensúlyozott, eredményes gazdálkodást lehetővé tevő feltételek.

Koller Attila - Tolnatej Zrt., vezérigazgató
Fotó: Tolnatej Zrt.

A tejpiacot mindig is a ciklikusság jellemezte

Nem kell aggódnunk, hogy nem kapunk Tolle trappista sajtot a boltban az év második felében, a Sole-Mizóhoz hasonlóan ugyanis a Tolnatejnél sem változik a termelés, sem mennyiségben, sem termékkínálatban az elkövetkező időszakban – árulta el Koller Attila, a cég vezérigazgatója. A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy a tejpiacot mindig is a ciklikusság jellemezte. Az elmúlt három évet magas nyerstej-árak, ennélfogva magasabb késztermékárak jellemezték, és nem történik most más, mint ennek a szakasznak a korrekciója.

Fogyasztást ösztönző kampány az árak befagyasztásával 

A Penny kedvező árakkal szállt be a tejtermékek fogyasztását ösztönző kampányba. A hálózat januárban befagyasztotta közel 70 alapvető, hazai forrásból származó, népszerű tejtermék árát. Az árcsökkenés januárban fokozatosan lépett érvénybe, és olyan, a mindennapokhoz szükséges alapélelmiszereket érintett, mint a tej, tejföl, sajt, vaj, túró, tejszín vagy a joghurtok. A diszkontlánc statisztikája alapján 2025-ben ötből négy kosárba került valamilyen tejtermék, ami kosaranként átlagosan legalább két árucikket jelentett, köztük kiemelkedő volt a tej, a joghurtok és a tejföl fogyasztása.

Ezenkívül egy új támogatási programot is bejelentett: óvoda- és iskolatejprogrammal futtatná fel a keresletet.

 

Borítófotó: Adobe Stock

A cikk a Store Insider digitálisan is letölthető 2026. január-februári számában olvasható.