hero
Store Insider |

Forrás:

Tobacco
Becsült olvasási idő: 1 perc
III. Károly elérte, hogy Trumpék eltöröljék a whiskyk vámtarifáit

A skót whiskyk mellett az ír whiskeyk gyártói is jól jártak.

III. Károly brit király és Kamilla királyné állami látogatását követően Donald Trump bejelentette, hogy eltörli az összes vámot és korlátozást a whiskyimportokra az Egyesült Államokban – írja társlapunk, a Tobacco Magazin a The Drinks Business cikkére hivatkozva. A döntést közvetlenül a látogatáshoz kötötte, hangsúlyozva, hogy Károly királynak olyasmit sikerült elérnie, amit másoknak nem.

Az intézkedés minden whiskykategóriára kiterjed, beleértve az ír whiskyt is, és célja a kereskedelmi feltételek újraindítása a fő exportőrökkel. 

A változás egyik kulcseleme a Skócia és Kentucky közötti együttműködés helyreállítása a whisky- és bourbon-gyártás területén. Trump kiemelte ennek a kapcsolatnak a jelentőségét, megjegyezve, hogy a skót ipar évente mintegy 200 millió font értékben importál bourbonhordókat Kentuckyból a skót whisky érleléséhez. A korlátozások feloldásával ismét megnyílik ez a fontos ellátási lánc, és megerősödnek a régóta fennálló ipari kapcsolatok.

A döntés egy nehéz időszak után született a skót whiskyágazat számára, miután 2025 áprilisában 10%-os vámot vezettek be, ami jelentős exportcsökkenést eredményezett az amerikai piacon. A Skót Whiskyszövetség (Scotch Whisky Association) adatai szerint 2025 májusa és decembere között az exportvolumen 15%-kal esett vissza, miközben még magasabb vámok bevezetésének lehetősége is fennállt.

Az iparági szereplők üdvözölték a döntést, amely enyhülést hozhat, és lehetővé teszi a növekedés újraindítását a továbbra is kihívásokkal teli gazdasági környezetben.


Borítófotó illusztráció (Fotó: Ottr Dan / Unsplash)