Az ellenzék mindezt csak választási propagandának tartja, és a rendszer átszervezésétől a korrupció további erősödését várja. Úgy véli, hogy a segély-élelmiszerek beengedése a szabad kereskedelembe az indiai lakosság 70 százalékát kitevő indiai kisparasztság kárára valósulhatna csak meg. Ezenkívül kétséges, hogy a rendszert kézben lehet tartani, mivel a mai
napig nem sikerült bevezetni a chipkártya-alapú személyigazolványt a milliárdos lakosú országban.
Abban azonban mindenki egyetért, hogy valamit tenni kell, mivel az indiai lakosság legmagasabb hányada alultáplált a világon. A gyerekek 47 százalékának, a nők egyharmadának testsúlya a normális alatt van. Nyolc indiai államban több szegény él, mint a legszegényebb 26 afrikai országban együtt. Naponta 3000 gyermek hal éhen Indiában. A lakosság 42 százaléka kevesebb, mint napi 0,76 eurócentből él.

