Becsült olvasási idő: 1 perc
Két irányból kér adatot a NAV

Több tízezer, egyes becslések szerint akár 80−120 ezer vállalkozást is érinthet az az idén januártól életbe lépett szabály, amely a belföldi ügyletekről ír elő adatszolgáltatást. 

Minden cégnek jelentést kell készítenie az általa kiadott kétmillió forint feletti számlákról, valamint a beszerzéseknél a befogadott számlák mellett azokról a partnerekről is, amelyektől az adott időintervallumban több mint kétmillió forint áfatartalmú árut szerzett be, vagy szolgáltatást vett igénybe a vállalkozás..

Az adatokat a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) kell továbbítani. A hatóság így minden kétmillió forint feletti ügyletről két irányból kap majd jelentést: egyrészt az eladói, másrészt a beszerzői oldal adatszolgáltatását is megkapják, így ha valamilyen eltérést tapasztalnak, azonnal körülnézhetnek a cégek háza táján.

Az első tapasztalatok alapján a legnagyobb nehézséget az jelenti, hogy az adatszolgáltatás összeghatárhoz kötött. Ha nem lenne ilyen határ egy szoftverfejlesztéssel is meg lehetne oldani a szemviteli rendszerekből az adatok kigyűjtését.

A kétmilliós értékhatárt célszerű lenne lejjebb vinni, a kisebb összegek esetében is hasznos lenne az adatbázis felállítása. Minimális értékhatárt csak azért lenne érdemes mégis húzni, hogy a kisebb tételekről ne kelljen jelenteni − ezzel az adatok leválogatása és továbbítása is könnyebbé válna.