
Minden negyedik számla késve vagy egyáltalán nem kerül kifizetésre Magyarországon
A hazai adatok szinte teljesen megegyeznek az európai átlaggal.
Több évig ingyenesen bankolnál?
Januártól hárítják át a Kormány tranzakciós illeték emelését a bankok.
Évközi minimálbér-emelést vár el a MASZSZ
Az alacsony keresetűeknél az energiaszámla és az élelmiszervásárlás számít jelentős kiadásnak.
Változás a vitatott teljesítésű számlák körül
A Kúria legutóbbi döntése értelmében sztornózható a számla és nem kell általános forgalmi adót fizetni, ha az adóhatóság szerint a számla teljesítése nem történt meg. Ez jelentős előrelépés az eddigi adóhatósági gyakorlathoz képest, ami akkor is megkövetelte a számlán feltüntetett áfa befizetését, ha az adóhatóság szerint a számla nem is került teljesítésre.
A fizetési szokások romlásától tartanak a kelet-európai vállalatok
A kelet-európai cégek több mint fele nem vár javulást idén a fizetési szokásokban, 26 százalékuk pedig attól tart, hogy még több vevő késik majd a számlák kiegyenlítésével – derül ki az Atradius ezer magyar, lengyel, cseh, szlovák és török cég megkérdezésével végzett felméréséből. Az elemzés szerint a cégek 86%-a tapasztalta 2016-ban, hogy ügyfelei késve egyenlítik ki a számláikat, a késve fizetés 76%-ban a vevők likviditási problémáival függött össze. A lejárt számlák aránya a régióban Magyarországon a legalacsonyabb.
Nyáron is a számla- és nyugtaadás elmaradása a leggyakoribb probléma
A nyári ellenőrzések során is a számla- és nyugtaadás elmaradása a leggyakoribb probléma, pedig nem éri meg kockáztatni, a bírság felső határa egymillió forint is lehet - mondta Kiss Péter András, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adószakmai szóvivője csütörtökön az M1 aktuális csatornán.
Gazdaságot fehérít az NGM új rendelete
A gazdaság fehérítésének következő lépését jelenti a Nemzetgazdasági Minisztérium új rendelete, amely a számlázó programok iránt támasztott követelményeket és a számlák formai ismérveit foglalja egyértelmű jogszabályba. E rendelet megalkotását a pénztárgépekkel és taxaméterekkel szemben támasztott új követelmények és informatikai lehetőségek együtt tették időszerűvé. A rendelettel megnyílt a lehetőség az elektronikus nyugtaadásra is.
NGM rendelet a pénztárgéppel kiállított nyugtákról
2014. július 1-jén hatályba lépett a számla és a nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint az elektronikus formában megőrzött számlák adóhatósági ellenőrzéséről szóló 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet.
Vagy számla, vagy nyugta
Számlakibocsátás esetén az online pénztárgépből nem szabad nyugtát kibocsátani - hívja fel a figyelmet az adóhatóság.
Két irányból kér adatot a NAV
Több tízezer, egyes becslések szerint akár 80−120 ezer vállalkozást is érinthet az az idén januártól életbe lépett szabály, amely a belföldi ügyletekről ír elő adatszolgáltatást.
Nyugtát általában adnak, de feketén dolgoztatnak
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 52 millió forintot meghaladó összegű mulasztási bírságot szabott ki és tizenöt üzlet bezárásáról intézkedett téli ellenőrzés-sorozata idején. A fővárosban és Pest megyében lefolytatott több mint 1600 vizsgálat egyharmadában tárt fel valamilyen hibát, hiányosságot – közölte a hivatal pénteken.
Nem korlátozhatja az állam az áfa-visszaigénylést
Első pillantásra könnyebbséget jelent majd a cégeknek, hogy egy európai bírósági ítélet várhatóan elmeszeli azt a magyar szabályozást, amely korlátozta az áfa visszaigényelhetőségét. A hazai gyakorlat szerint egy cég hiába volt visszaigénylő pozícióban, olyan ügylet után nem kaphatta meg az áfát, amelyről a számlát befogadta, ám azt még nem fizette ki.
Az átverés ellen a blokk a bizonyíték
Gyakran nem figyelünk arra, hogy megőrizzük a vásárlásnál kapott bizonylatot. Pedig ez azért nagyon fontos, hogy a későbbiekben élni tudjunk jogainkkal. A vásárlást követően célszerű még a helyszínen ellenőrizni, hogy a vásárolt cikkek megfelelő mennyiségben és áron szerepelnek-e a blokkon.
