Manapság már lassan megszokjuk, hogy ezer forint körüli összegbe kerül egy kenyér és a 100 forintos vagy annál is drágább péksütemények sem ritkák. Az árak emelkedésének a vásárlók szabhatnak gátat januárban.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2021 októberében átlagosan 417 forint volt egy kiló fehér kenyér, egy kiló félbarna kenyérért 360 forintot kértek, és 32 forintba került egy zsemle. Ezek az árak 2022 szeptemberére a fehér kenyér esetében 83 százalékos, a barna kenyérnél 86 százalékos, a zsemlénél 55 százalékos drágulást mutattak.
A kenyérfélék és péksütemények áremelkedése összefügg a liszt árával. Ahogy Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke egy interjújában elmondta, ennek hátterében az áll, hogy a liszt ára a háromszorosára emelkedett, nőttek a logisztikai, az energiaköltségek és a munkabérek. A szakember azt is hozzátette, hogy októberben lisztáremelést terveznek a malomipari vállalatok.
Ezt Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetsége (Gabonaszövetség) főtitkára annyiban finomította, hogy bár igaz, hogy számítani kell az árak emelésére, de nem lesz egységes áremelés a malomiparban. Minden cég maga dönti el, milyen mértékben és mikor emeli az árait.
Az áremelkedésnek azonban egyetlen gátja lehet, mégpedig a vásárlóerő, véli az agrárközgazdász, Raskó György. Szerinte november vége, december eleje lesz az az időszak, ameddig a lakosság vásárlóereje kitart. A karácsonyi ünnepen a kiköltekezés időszaka jön el, így januárban árzuhanás várható
Raskó azt is elmondta, szerinte kizárt, hogy a kenyér hatósági árassá váljon a következő időszakban.
Via agrarszektor.hu
Kiemelt kép: pexels


