Átmeneti ellátási nehézség, helyenként maximalizált vásárlási lehetőség, drasztikus drágulás, majd áresés – különös meglepetéseket produkált az utóbbi időben a cukorágazat. Szakértők úgy látják: 2012. sem lesz könnyű év.
– Ha valamilyen irányban mozog a cukor ára, akkor egészen bizonyos felfelé mozdul el – közölte a Somogyi Hírlap kérdésére Horváth Éva, a kaposvári Magyar Cukor Manufaktúra (MCM) ügyvezetője. – Ez a termék világpiaci árától függ majd, de az euró-forint árfolyam is erősen befolyásolhatja a hazai cukor árakat.
Az ország éves cukorszükséglete közel 300 ezer tonna, ám ennek csupán alig egyharmadát itthon, az egyetlen kaposvári cukorgyárban állítják elő. Az MCM ügyvezetője a drágulást firtató felvetésre nagyjából 10 százalékos árnövekedést tart reálisnak.
Exner Zoltán, a megyei területi agrárkamara elnöke ennél sötétebben látja a jövőt. Szerinte rövidesen akár 15-20 százalékkal is magasabb árakkal szembesülhetnek a háziasszonyok majd az élelmiszerboltokban. Mindez – a többi élelmiszerrel együtt – az inflációnövelő tényező lehet.
– A fő gond, hogy a cukor alapélelmiszer: olyan, mint a kenyér vagy a tej – folytatta. – Erre szinte mindenkinek szüksége van, s egyáltalán nem mindegy, milyen áron vásárolhatják meg ezt a családok.
Hatta József, az egyik dél-dunántúli áruházlánc kereskedelmi igazgatója rámutatott: amíg a piacon léteznek olyan beszerzési csatornák, ahol megközelítően a tavalyi áron adják a cukrot, addig egészen bizonyosan nem emelnek árat. Nagy kérdés, meddig tart ki ez a keret. Jelek szerint a rendelkezésre álló belföldi árumennyiség egyelőre stabilizálja az árakat, később az import viszont változást hozhat. Hatta ár-kérdésben azonban nem kívánt jóslásokba bocsátkozni.

