Giacomo Pedranzini, a cég ügyvezető igazgatója elmondta: a fejlesztés lehetővé teszi, hogy akár kétszeresére emeljék a jelenleg évente 800 ezer sertést feldolgozó üzem teljesítményét. A hatékonyság növelése kiemelten fontos a vállalat számára – hangoztatta a meghatározó hazai és jelentős külföldi piaci részesedéssel bíró cég vezetője.
Hangsúlyozta, hogy a fejlesztés részeként nem csupán a hatékonyság növelésére fordítottak kiemelt figyelmet, hanem az energiafelhasználás csökkentésére, illetve a szennyvíztisztító építésével a környezetvédelemre is. A Magyar Fejlesztési Bank közreműködésével létrehozott új szalámi érlelő részleg és a hamarosan hozzá illesztett csomagolósor nem csupán 30 százalékkal növeli a vállalat gyártókapacitását, de a zárt ciklusú hűtés-fűtési rendszernek köszönhetően az energiafelhasználását is jelentősen csökkentette. A következő, jelenleg folyamatban lévő saját szennyvíz-üzem és kazánház kialakításával pedig a környezet terhelését mérséklik.
Giacomo Pedranzini kitért arra, hogy terveik szerint folytatják a tíz éve megkezdett folyamatos
befektetéseiket. Ennek céljaként két év múlva mintegy 2 millió sertés feldolgozását jelölte meg. A kaposvári önkormányzattal, a Kaposvári Egyetemmel, valamint a térségben működő több élelmiszeripari vállalkozással közösen kidolgozott programmal az ország egyik meghatározó élelmiszer-ipari központját kívánják kialakítani. A takarmányozástól a sertéstartás korszerűsítésén át megteremtik annak a feltételeit, hogy a térségben legkevesebb 3 millió vágóállatot neveljenek és dolgozzanak fel. Ennek a programnak első lépéseként genetikailag bizonyított nagyszülőpárokat, szülőket vonnak be a tenyésztésbe, a hízósertések nevelésében pedig számítanak a környék kis-, közepes és nagy állattartó gazdaságok közreműködésére.
Az ünnepélyes átadáson megjelent Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára. Az avatás előtti percekben elmondta, hogy a kormány szándéka találkozott e beruházás támogatásával a sertéstenyésztők érdekeivel és a Kométa ’99 Zrt. üzletpolitikájával. „Közös célunk, hogy növeljük a vidéki munkahelyek számát, a hazai termékek versenyképességét, és adjunk esélyt a családok boldogulására”.
Az államtitkár az ágazattal kapcsolatos törekvésekről szólva közölte: a kormány határozott szándéka, hogy hatmillióra emelkedjen a sertések száma az országban. Ennek érdekében a vidékfejlesztési tárca elkészítette a sertéságazati stratégiát, melynek célja a sertéstenyésztés stabilizálása és növekvő pályára állítása. Ezzel párhuzamosan piacot kell teremteni a jó minőségű magyar élelmiszereknek.
Az Agrár Széchenyi kártya bevezetésével a kormányzat új lehetőséget biztosít az ágazat fejlesztéseinek finanszírozásához – mondta az államtitkár. A korszerű, eredményes sertéstenyésztésben és tartásban egyaránt szükség van a háztáji kistermelőkre, a közepes- és a nagyüzemekre. Emlékeztetett rá, hogy a parlament a közelmúltban fogadta el azt a törvénymódosítást, amely lehetővé teszi, hogy januártól könnyebben lehet helyi termelői piacot nyitni és működtetni. Lehetőleg minden településen legyen helyi gazdapiac, ahol egészséges, jó minőségű magyar élelmiszereket lehet vásárolni – mondta.
Kardeván Endre jelentős változásként említette, hogy a helyi termékeket ma már egyszerűbben be lehet vinni a közétkeztetésbe, illetve megnyitották annak a lehetőségét, hogy a helyi vendéglátóegységek helyben szerezhessék be a konyhai alapanyagokat.

Becsült olvasási idő: 2 perc
Kétmilliárdos beruházás a Kométánál
400 millió forintos pályázati támogatással egy kétmilliárd forint értékű sertés vágósor és szalámi érlelő kezdte meg működését a kaposvári Kométa 99 Kft. telephelyén.
