Becsült olvasási idő: 1 perc
Kiskorú harcsák életét mentették meg a NÉBIH halőrei

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ) a hétvégi, Szamosnál folytatott ellenőrzés során egy orvhorgásztól 6 darab méreten aluli szürke harcsát foglalt le és engedett vissza a folyóba.

Szamostatárfalva térségébe tartottak ellenőrzést a NÉBIH halászati őrei múlt hétvégén. A vizsgálat során egy horgász nem tudta bemutatni a halfogásra jogosító papírokat. Az ellenőrök a helyszínén az orvhorgász zsákjában 6 darab – halászati és horgászati méret- és mennyiségi korlátozással, valamint fajlagos tilalmi idővel is védett – méreten aluli szürke harcsát találtak.

A kifogott „bébiharcsák” 24-36 cm közötti méretéből kiderült, hogy második nyarukat élik. Tömegük összesen 1,8 kg-ot nyomott. A kétnyaras harcsák elpusztításával, így az ivaréretté válásuk megakadályozásával jelentős természeti- és halgazdálkodási kárt okozhatott volna az orvhorgász. A kisharcsák még életben voltak az intézkedéskor, így azokat az ÁHSZ visszaengedte a folyóba. Az orvhorgásszal szemben a NÉBIH közigazgatási hatósági eljárást indít.

A szürke harcsáról

A kifejlett szürke harcsa hazai vizeink legnagyobbra növő halfaja. Egyedei 30-35 éves korukra akár a 2-2,5 méteres testhosszúságot, és a 90-120 kg testtömeget is elérhetik.