Becsült olvasási idő: 2 perc
Kormányszintre emelt életérzés

Kivételezett helyzetbe kerülhet az Orbán Viktor miniszterelnökkel a napokban partnerségi megállapodást kötött Coca-Cola. A kormányfő kézjegyével ellátott megállapodásban ugyanis az szerepel, hogy a Coca-Cola HBC Magyarország Kft. „készségét fejezi ki”, hogy a jövőben – más befektetőkkel együtt – véleményezhesse a rá vonatkozó jogszabályokat, például a népegészségügyi termékadót (NETA), közismertebb nevén a chipsadót is.

Azzal kapcsolatban, hogy mely cégek véleményezhetnek a jövőben a Coca-Colához hasonlóan jogszabályokat, egyelőre nem sokat tudni. A kérdést a Népszabadság feltette az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) soraiba tartozó több piaci szereplőnek, ágazati vezetőnek, de az érintettek egybehangzóan állították, hogy a chipsadó eddigi története során egyszer sem láttak előzetesen jogszabálytervezetet, és olyan szándékról sem tudnak, hogy a kormányzat a jövőben őket is bevonná a konzultációba.

cocaPláne arról nem, hogy közös munkacsoportban vennének részt az NGM-mel. A Coca-Cola és a kormány között kötött partnerségi megállapodás kevés konkrétumai között az is szerepel, hogy a szaktárca és az italgyártó közös munkacsoportot hoz létre, ahol félévenként meghatározzák az együttműködés céljait. Fontos megjegyezni, hogy a megkérdezettek névvel nem mertek nyilatkozni a lapnak, mondván: a chipsadó formálódó módosítása nem érinti őket, és nem kívánják magukra vonni a kabinet kitüntető figyelmét.

A chipsadó által érintett élelmiszer-ipari cégekhez képest másként emlékeznek a termékadó eddigi történetére a Coca-Colánál, illetve a vállalatot a sorai közt tudó Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetségénél. Bár a chipsadót ez az ágazat is megszenvedte – a cukros üdítőitalokra literenként 7 forint az adóteher –, úgy tűnik, hogy az üdítőital-ipari cégek eddig könnyebben találtak utat a kormányhoz, mint más csoportosulások.

Pogány Éda, a Coca-Cola Magyarország vállalati kapcsolatokért felelős igazgatója szerint legalábbis a chipsadó kapcsán korábban is volt a cégnek véleményezési lehetősége az iparági szövetségen keresztül.

A szövetségi titkár, Bikfalvi Istvánné még csak két hónapja tölti be ezt a posztot, ám úgy tudja, hogy korábban is megkapták véleményezésre a chipsadó változtatására vonatkozó tervezeteket, amire meg is tették a javaslataikat. – Ezek között volt, amit a kabinet elfogadott, és volt, amit nem – vont mérleget a titkár.

A jövőben akár más cégek is jobban képbe kerülhetnek, mivel – mint azt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) sajtóosztálya korábban bejelentette – a kormány további, a Coca-Coláéhoz hasonló együttműködési megállapodást készít elő más, nagy befektető cégekkel.
        
A teljes cikk olvasható:

http://nol.hu/gazdasag/20120728-kormanyszintre_emelt_eleterzes