Azok a háztartások, amelyek a keletkező hulladékot válogatás nélkül távolítják el, a szelektíven gyűjtött hulladékhoz képest kettőtől - négyszeres mértékű szemét-szállítási díjat kell, hogy fizessenek.
A Kormány Jogszabály Előkészítő Központjának honlapján közzétett javaslat szerint a cél az ország közösségi hulladék-kezelő rendszereinek korszerűsítése, az önkormányzatok e tevékenységgel kapcsolatos ellenőrző szerepének erősítése és az újra-hasznosított hulladék arányának növelése.

A jogi szabályozás egyik legfontosabb változása a hulladék-gyűjtésre, illetve feldolgozására vonatkozó megbízatások kettéválasztása. A módosítástól azt várják, hogy kevesebb hulladékot borítanak le jogellenesen az erdők és az utak mentén.
Egy másik, hasonló célú intézkedés, hogy figyelemmel kísérik majd minden lengyel háztartás hulladék-kezelési gyakorlatát.
A lengyel PAP hírügynökség információi szerint az újra-hasznosításra előkészített hulladék elszállítási díja havi 8 zloty lesz, míg a válogatás nélkül kukába szórt szemétért 32 zlotyt kell fizetni (1 zloty =76,01 Ft).
A Környezetvédelmi Minisztérium tájékoztatása szerint a jogszabály tervezett hatályba lépése 2019. január 1.

