hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
Magyar tejet követelnek a boltok polcaira a tejtermelők

Kétségbeesett felhívásban fordultak a piaci szereplőkhöz a bezuhanó tejárak által fenyegetett magyar tejtermelők. A tönkretételükben érdekeltnek tekintik azt, aki nem csatlakozik kezdeményezésükhöz.

„Kérjük (követeljük), hogy a vidéki életforma, a tejágazat és a tejtermelők fennmaradása érdekében a kiskereskedelmi élelmiszerboltok, 2026. április 1. és 2026. június 30. között, úgynevezett „elsőáras” vagy „akciós árú” termékként kizárólag magyar folyadéktejet (friss, ESL, UHT) helyezzenek ki a polcaikra. Egyben határozottan felszólítjuk a hazai tejfeldolgozókat, hogy ehhez biztosítsák a kellő árumennyiséget a megfelelő áron!‟

– írják hétfő délután kiadott felhívásában a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnökségének tejtermelő tagjai.

A közlemény arra hívja fel a figyelmet, hogy az elmúlt fél évben az európai tejpiac összeomlott, miközben a magyar helyzetet tetézte a kedvezőtlen gazdasági környezet, a száj- és körömfájás járvány, a piaci árszabályozás és az importtal szembeni kitettség.

„Végtelenül reménytelen helyzetbe kerültünk, nincs hova hátrálnunk! A tavalyi 200 Ft-os árszintről lezuhanva, mára egy jelentős termelői körnek csupán 50-100 Ft-os literenkénti árat fizetnek – ha fizetnek egyáltalán!‟ 

A közlemény kiemeli, hogy a tejtermelők értik, hogy a piac természete a változás és megtanultak alkalmazkodni. Mint írják, 20 év alatt megkétszerezték hatékonyságukat, ugyanakkor több, mint 10 ezer tejtermelő kénytelen volt felhagyni a termeléssel.

„Végignéztük, hogy ezek a termelők milyen egzisztenciális, a vidék pedig milyen kulturális és környezeti veszteséget szenvedett el. Nem akarunk a tönkrement társaink sorsára jutni. Felfoghatatlan és elfogadhatatlan, hogy miközben Európában az egyik legalacsonyabb áron adjuk át a megtermelt tejünket, a magyar fogyasztókat külföldről származó akciós tejtermékekkel kínálják.‟

A felhíváshoz a kereskedelmi és a feldolgozói szereplők a Tej Terméktanács Titkárságára megküldött egyoldalú nyilatkozattal 2026. március 20-ig csatlakozhatnak.

A közlemény arra figyelmeztet, hogy azok, akik nem csatlakoznak a kezdeményezésükhöz, a magyar tejtermelők tönkretételében érdekelt szereplőknek tekintik és eszerint járnak el velük szemben – hogy ez pontosan mit takar, a közlemény nem részletezte.

Borítókép illusztráció: Adobe Stock