hero
Store Insider

Rovat:

Fogyasztó
Becsült olvasási idő: 2 perc
Már az ősi európaiak is ittak tejet – anélkül, hogy meg tudták volna emészteni
A laktóz emésztésének képessége csak néhány évezreddel ezelőtt alakult ki az emberi szervezetben. Ez azonban akkor és manapság sem akadályozza meg az embereket abban, hogy tejtermékeket fogyasszanak.

A laktózérzékenyek közösségében megszokott, hogy valaki óvatlan és tejtermékeket fogyaszt. Egy Twitter felhasználó, aki maga is laktózérzékeny, így jellemezte a helyzetet: “A laktózérzékenyek mást sem csinálnak, mint tejtermékeket esznek és erről tweetelnek. Tudom, mert én is egy vagyok közülük.”

Bár az egészségügyi kockázatok figyelmen kívül hagyása károsnak és meggondolatlannak tűnik, a Nature folyóiratban megjelent kutatás szerint az emberiség évezredek óta ezt teszi. A cikk szerint az elmúlt tízezer évben az európaiak rendszeresen fogyasztottak tejet, annak ellenére, hogy nem tudták megemészteni és ennek köszönhetően emésztési problémáik voltak.

A laktóz emésztés kialakulása

A laktóz megemésztésének képessége sok évezred alatt fejlődött ki. A laktáz enzim termelődése - mely a tejben lévő cukor lebontásáért felelős – általában a gyermekkor végével megszűnik. Az utóbbi néhány évezredben azonban gyakoribbá vált a laktóz emésztésének a képessége, ami korábban rendkívül ritka volt. Tudósok szerint ez az állatok háziasítása és azok tejének fogyasztása miatt alakult ki. 

Forrás: pexels.com

A tudósok ősi cserépdarabok segítségével megállapították, hogy a tejfogyasztás 9,000 évvel ezelőtt jelent meg az emberek körében, de csak Kr.e. 1,000 körül vált jellemzővé a tej emésztésének képessége. 

A kutatók szerint az emberiség különösen az éhínségek és betegségek idején fogyasztott tejet, hiszen ez viszonylag könnyen elérhető táplálék volt. Azonban pont ezekben az esetekben járt súlyos következményekkel a laktózérzékenység következtében megjelenő vízvesztés és hasmenés, mert méginkább legyengítette az alultáplált állapotban lévő embereket. A kutatók szerint ezek a körülmények hozzájárultak ahhoz, hogy kialakuljon a laktóz tolerancia. 

Modern párhuzam

Érdekes módon a kutatás eredménye párhuzamot mutat a ma is fennálló jelenséggel. George Davey Smith az UK Biobank adatai alapján megállapította, hogy a laktózérzékeny személyek tejtermékfogyasztása megegyezik a laktóz emésztésére képes emberek fogyasztásával.

Ráadásul ez látszólag semmilyen egészségügyi kockázattal nem jár: nem alacsonyabb a várható élettartamuk, nincsen több betegségük és nem gyengébbek a csontjaik, mint a laktóz toleráns embereké.

Az eredmény hatására a laktózérzékeny emberek talán a szükségesnél több tejterméket fognak fogyasztani – de ha ez be is következik, azzal csak egy ősi hagyományt folytatnak.

Forrás: esmmagazine.com

Borítókép forrása: pexels.com

Fordította: Osztie Gergely