Becsült olvasási idő: 2 perc
Minőségi Díjat kapott a Bánffi szóda

A szikvízkészítő Bánffi és Bánffi Kft. is bekerült a legjobbak közé, a Magyar Agrárgazdasági Minőségi Díjasok klubjába.

Márciusban vette át Bánffi István Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztertől a Magyar Agrárgazdasági Minőségi Díjat (MAMD). A 105 éves szegedi cég az első kisvállalkozás a rangos elismerést szerzők klubjában. Pénzzel a kitüntetés nem jár, csak címmel és rengeteg munkával.

Négyen a megyéből

2006-ban írt ki először MAMD-pályázatot a Vidékfejlesztési Minisztérium, amellyel – a honlapja szerint – nem egy termék kiválóságát, hanem a vállalkozás egészének a minőség iránti elkötelezettségét, minőségügyi tevékenységének magas színvonalát igazolja. Azóta az idei négy díjazottal együtt 25-re bővült a klub. Első évben Csongrád megyéből a mórahalmi Mórakert Tész, 2007-ben a szentesi Hungerit Zrt., 2008-ban a szentesi Délalföldi Kertészek Tész, 2009-ben a szegedi Pick Zrt. szerezte meg a kitüntető címet.

– Az ipartestület hívta fel a figyelmet a pályázatra, majd az élelmiszer-ipari mérnöki karon végzős másoddiplomás Kalmárné Tóth Gabriella állította össze az anyagot. Neki a cégtől a közgazdászdiploma előtt álló Ádám fiam segített – mondja a tulajdonos. Öt hónap alatt gyűlt össze a kötetnyi anyag; feldolgozták a cég történetét, bemutatják a termékskálát, a gazdálkodást, a minőségügyi, az élelmiszer-biztonsági és a környezetvédelmi rendszerüket, a terveiket, és az uniós szabvány szerinti önértékelésüket, sőt azt is, hogy milyen a cég viszonya a 7 dolgozójához.

A pályázatot a minisztérium ellenőrizte, de kikérte a szakhatóságok véleményét is az alsóvárosi szikvízüzemről. A pályázat nyert, három évig a Bánffi és Bánffi Kft. használhatja a MAMD címet, amit akkor szigorú feltételek szerint meg kell védenie. A cégtulajdonos meghívást kapott a MAMD Klubba, ahol a napokban mutatja be a vállalkozást.

A fenntarthatóság is szempont

– Nem értünk volna el ilyen szép eredményt a jelenlegi és az összes valaha volt kollégánk hozzáállása nélkül – hangsúlyozza Bánffi István, de a számok is árulkodók: legutóbb több mint 8 éve lépett be hozzánk új ember. A hétből öten végzett szakmunkások. A cégvezetés is tanult pályázatírás közben, például hogy az eddiginél is precízebb rendet tartanak, és hogy maguk körül is odafigyelnek a szelektív hulladékgyűjtésre. A cég régóta környezettudatos; kiszámolták, ha nem újratölthető szódáspalackokat használnának, ügyfeleik több mint 5 millió másfél és kétliteres flakont dobnának szemétbe évente. A tervekről azt írták le, hogy kisebb tételben is megoldják a házhoz szállítást, és a szikvíz mellett tisztított vizet is palackoznak majd. A pályázati anyagból az élelmiszer-ipari szakmérnök időközben sikeres szakdolgozatot írt, védésére a cégtulajdonost is meghívták a bizottságba.