Mint a lap írja, egyre több ültetvényen folyamodnak a gépi metszéshez, valamint minél több a fa annál kevesebb az órabér, amely 500-1000 forint között mozog.

Ahogy egy vállalkozó a lapnak elmondta az ültetvénytulajdonosok fukarsága miatt csak az erdélyi és az ukrán munkavállalónak éri meg az idénymunkát elvállalni. Ők akár folyóvíz nélkül és sátorban is elalszanak a néhány hónapig tartó növényápolási vagy gyümölcsszedési szezonban. A kisebb gazdák még kifizetik az 1000 forintos órabért, a nagyobb tulajdonosok viszont csupán ennek a felét.
Ledó Ferenc a FruitVeb elnöke szerint a nagyobb gazdaságok nem keresik az idegen brigádokat, hiszen örülnek neki, ha a saját állandó alkalmazottaiknak télen is adhatnak értelmes munkát. Másrészt éppen ők azok, akik megengedhetik maguknak, hogy gépesítsenek, ha az tűnik észszerűbb megoldásnak. A legkisebb, egy-két hektáros gazdaságokban még megfizethetőnek tartják a külsős idénymunkásokat, akár többet is megadnak nekik, mint az egyszerűsített foglalkoztatás körében kötelező járó, 675 forintos órabér. Az 5-10 hektáros ültetvénygazdák viszont már gyakran sokallják azt, amit a brigád kér, és inkább a család apraja-nagyja metszi a fákat heteken át. Vagy zsebbe fizetnek.

