hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
Nehéz év elé néz a Diageo

A Diageo a 2026-os pénzügyi évben visszaeső értékesítésre készül, miközben költségcsökkentési programjával igyekszik megőrizni nyereségességét – számolt be róla közleményében a Diageo.

A világ legnagyobb szeszesital-gyártója, a Diageo mérsékelt, 2–3 százalékos organikus árbevétel-csökkenéssel számol a 2026-os üzleti évben. A vállalat kilátásait elsősorban az Egyesült Államokban tapasztalható gyengébb piaci környezet rontja, miközben Európa meglepően stabil teljesítményt mutat.

Lassuló eladások, feszes költségek 

Észak-Amerikában közel 7 százalékos visszaesést regisztráltak, amit a fokozódó verseny és a tequila szegmens lassulása is erősít. Bár a kiskereskedelmi készletszintek már normalizálódtak, a kereslet gyors élénkülésére egyelőre nem számít a cég.

Ezzel szemben Európa pozitív meglepetést hozott: a növekedés motorja elsősorban a Guinness volt, miközben Törökországban, valamint a közel-keleti és észak-afrikai régióban is erős teljesítményt ért el a vállalat. Afrika és Latin-Amerika szintén bővülést mutatott, utóbbit főként az áremelések hajtották.

A csökkenő értékesítés ellensúlyozására a Diageo továbbra is az „Accelerate” költségcsökkentési programra támaszkodik, amelynek célja az üzemi marzsok stabilizálása. Emellett a cég folytatja portfóliójának átalakítását is: több márkától – köztük a Sheridan's – és egyes érdekeltségeitől, például az East African Breweries plc vállalattól is megvált, hogy mérsékelje adósságát és javítsa cash flow-ját.

Az új vezérigazgató által elindított stratégiai felülvizsgálat eredményeit a nyár végére ígérik. A kiskereskedelem számára a Diageo továbbra is erős márkaportfólióval rendelkező partner marad, ugyanakkor a regionális különbségek egyre markánsabban rajzolódnak ki a teljesítményében.

Fotó: Adobe Stock