Becsült olvasási idő: 1 perc
Növelné marketingköltéseit a Pepsi

Az üdítőital óriás mintegy 8700 fővel csökkentené alkalmazottai létszámát, annak érdekében hogy növelje a brand-jeire fordított marketingkiadásokat.

Profitfigyelmeztetést adott ki a Pepsi, amelyben a menedzsment arra hívja fel a figyelmet, hogy az éves nyereség 5 százalék alá csúszhat idén, a mintegy 1,5 milliárd dollárral növekvő nyersanyagkiadások miatt. A vállalatvezetés elvárása szerint "magas egyszámjegyű" profitnövelés lenne kívánatos az idén. Ezért a cég komoly leépítést helyez kilátásba- az ebből eredő megtakarításokat pedig a marketingbüdzsé növelésére fordítaná. A cég tavaly 600 millióra növelte marketing költségvetését és 2014-ig már folyamatba helyezett, egy 1,5 milliárd dollárnyi költségcsökkentési programot- számol be a wsj.com.

A PepsiCo növekvő marketingkiadásait jelentős részt az Egyesült Államok üdítőital piacán költené el, amely az öt fő márkát - Pepsi-Cola, a Mountain Dew, Gatorade, Tropicana és a Lipton- támogatná. A fokozott aktivitást tükrözi, hogy a cég három év óta először jelent meg tévéreklámmal a Super Bowl-on.

A Pepsi-Cola ezen kívül már idén tavasszal kezdeményezné legelső globális marketing kampánya elindítását. A vállalati szintű költségnövelés egy tucat márkát érintene így a globális marketingkiadások bővítését, a tavalyi 15%-os többletről, idén további 25%-kal toldaná meg. A költségnöveléshez szükséges forrásokat, a társaság alkalmazottai 3%-ának elbocsátásával teremtené elő- és a leépítéseket, mintegy 30 országra terítenék szét.

A lépések fő indoka, hogy a Coca- Cola jelentős piaci előnyt szerzett Diet Coke termékével a Pepsi előtt, amelynek szénsavasital szegmense mindössze 1 százalékos profitbővülést tudott produkálni tavaly. Egyes elemzők arra is figyelmeztetnek, hogy a Pepsi számára akár egy névváltás is indokolt lehetne, hiszen forgalmának 60%-a már ételekből - például a Lay's és a Cheetos termékeiből- származik, míg a jól ismert kólamárka, már csak 25%-os piacrészesedéssel szerepel a palettán.