A mai nap nagy mérföldkő a Tetra Pak életében, hangzott el október 25-én a Tetra Pak budaörsi gyárában megtartott, a gyár 30. évfordulóját ünneplő eseményen. Nemcsak a kerek jubileum okán volt ez különleges nap a gyár számára, hanem azért is, mert az élelmiszer-csomagolások területén innovatív megoldásokat kínáló cég magyarországi leányvállalatánál átadták azt az új nyomdagépet, amely 20%-os kapacitásnövekedést biztosít számára a nyomtatás területén.
A jubileum tiszteletére a vállalat budaörsi ünnepségén Peter Kortsmit, a budaörsi gyár igazgatója és Dmitrij Smolin, az EMEA régió alelnöke elevenítették fel az elmúlt évek közös sikereit, és köszönték meg a dolgozók munkáját. Az eseményen beszédet mondott Dag Hartelius, Svédország nagykövete és Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere is.
A Tetra Recart dobozok csak itt készülnek
„A most 30 éves budaörsi Tetra Pak különösen nagy jelentőséggel bír az anyavállalat számára az egész világon, hiszen itt készül az innovatív Tetra Recart termékünk, amely a konzervdobozok szabadalmaztatása óta a legnagyobb áttörés általában a csomagolóanyag-gyártás piacán, amit az élelmiszercsomagolásban eddig megfigyelhető. A Tetra Pak az elmúlt években, 2014-től 2023-ig összesen mintegy 100 millió euró értékben költött beruházásokra, folyamatosan fejlesztve a magyarországi gyárat. Ezzel is szeretnénk bizonyítani az elkötelezettségünket az innováció, az emberek és az ország iránt. A most átadott, új nyomdagép hatékonyabb, fenntarthatóbb működést tesz lehetővé, folyamatos értéket biztosítva ügyfeleinknek és a környezetnek egyaránt. Általa jelentősen tudjuk növelni hatékonyságunkat, az új gépnek köszönhetően csökken az energiafogyasztás, a gyártási technológiai hulladék mennyisége, az automata festék kezelő rendszer pedig az ergonomikusabb munkavégzést biztosít.” – mondta el Dmitry Smolin, az EMEA régió alelnöke.
Az üzem jelentőségét tehát jól mutatja, hogy a forradalmi újításuk, a Tetra Recart kartondobozt az egész világon kizárólag a Tetra Pak budaörsi gyár szolgáltatja. Az új nyomdagép beállítása újabb fontos lépés, általa a vállalat 20%-kal tudja növelni hatékonyságát, a gép 600 méternyi tekercsre képes nyomtatni percenként.
A kezdetektől törekedtek a fenntarthatóságra és az innovatív termékek előállítására
A Tetra Pakot 1951-ben alapították Svédországban. Azzal a céllal, hogy olyan csomagolást hozzanak létre, amely megfizethető, mégis modern és biztonságos, így téve elérhetővé mindenki számára a biztonságos élelmiszereket. Sikeres víziójának köszönhetően a családi kézben lévő Tetra Pak mára a világ egyik vezető élelmiszer-feldolgozó és csomagolási megoldásokkal foglalkozó vállalatává nőtte ki magát. A korábban csak tejipar számára gyártó vállalat mára egyéb élelmiszeripari ágazatok számára is elérhetővé tette speciális csomagolóanyagait. Így már gyümölcs- és zöldséglevek, növényi italok, sőt már egyre több piacon Tetra Pak italos kartonba töltött ásványvíz is elérhetők. A Tetra Recart innovatív csomagolóanyag kifejlesztésével szerkezetének köszönhetően pedig már zöldségek, levesek, szószok, készételek, gyümölcsök és állateledelek csomagolását is biztosítani tudják.
Mottójuk: megőrízni, ami jó!
A Tetra Pak innovatív megoldásaival nemcsak a fogyasztóit, de a természetet is óvja. Csomagolásai újrahasznosíthatók, főként megújuló nyersanyagokból készülnek, az előállítás során feldolgozott faanyag rostjai FSC-tanúsítvánnyal rendelkező erdőkből és más ellenőrzött forrásokból származnak. Az egyes termékeken elérhető cukornádalapú műanyagból készült záróelemek és bizonyos karton rétegek pedig szintén hozzájárulnak az éghajlat védelméhez.
A magyarországi gyár alapkövét 1989-ben tették le Budaörsön. A termelés nem sokkal később, 1992-ben meg is indult a 18 350 m2-es gyárban, ahonnan jelenleg megközelítőleg évi 2,5 milliárd csomagot exportálnak a világ 54 országába.
Amellett, hogy a vállalat mottója és célja: célja „megőrizni, ami jó!”, a Tetra Paknál folyamatosan kutatják az innovatív megoldásokat, amelyekkel tovább fejleszthetik termékeik és eljárásaik minőségét, és javíthatják környezetre mért hatásukat. A vállalat nem titkolt célja, hogy a világ legfenntarthatóbb italos kartondobozát hozza létre, a cél elérésében pedig a budaörsi gyár is fontos szerepet játszik.

Együtt ünnepeltek a dolgozókkal
A Tetra Pak budaörsi telephelyén több mint 500 alkalmazott dolgozik. A vállalat jövőre további 30 millió eurós beruházást tervez, melynek keretében mintegy 30 új munkahelyet is teremtenek a környéken élők számára.
„Tudjuk, hogy sikereinket a dolgozóknak köszönhetjük. A Tetra Pak családi vállalkozásként indult. Ez a szellemiség a mai napig kiemelten fontos számunkra – mondta Peter Kortsmit, a Tetra Pak budaörsi gyárának igazgatója. – A mindenkori értékrendszerünk része, hogy modern technológiával felszerelt, biztonságos környezetet és stabil munkahelyet teremtsünk az itt dolgozónak. Büszkék vagyunk a budaörsi gyárban dolgozó kollégáinkra, és nagy örömmel veszem, hogy együtt ünnepelhetjük meg ezt a jeles évfordulót.”
Fellendülést hoztak Budaörs számára is
Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere beszédében hangsúlyozta, a város nagyon sokat köszönhet a Tetra Pak gyárnak. Harminc évvel ezelőtt, amikor elsőként megjelent a településen a cég, rendkívül hátrányos helyzetben voltak, akkoriban még 10% körüli volt a munkanélküliség aránya a városban. A hátrányos helyzetből mára az egyetlen olyan település Budaörs az országban, amely állami támogatások nélkül képes fejlődni és fejleszteni.
„A Tetra Pak volt az első multinacionális nagyvállalat a rendszerváltást követően, amelyik a mi városunkat választotta magyarországi, illetve regionális székhelyének. Jó példaként áltak előttünk, ahogyan egy családi vállalkozásból, innovatív megoldásokkal meghatározó céggé fejlődtek. Hamar megértettük, hogy egy település is úgy tud fejlődni, ha újszerű megoldásokat alkalmaz, s fokozatosan megteremti a gazdasági hátterét. Az innen származó adóbevételek biztosítják ugyanis azt a lehetőséget, mellyel a település egyre élhetőbbé válik mind a Budaörsön élő polgárok, mind a helyben működő cégek számára. Minta továbbá számunkra az is, hogy a Tetra Pak számára nagyon fontos a környezetvédelem, az energiahatékonyság és az anyagok újra hasznosítása. Ezek a szempontok a településfejlesztés területén, Budaörsön is meghatározóak.” – zárta köszöntő beszédét a budaörsi polgármester.


