hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
OKSZ: Kimúlt az árrésstop hatás

Áprilisban átmenetileg megélénkült a lakossági kereslet az árrésstopos termékek iránt, de a hatás hamar kifulladt: májusban ismét visszaesett a kiskereskedelmi forgalom. Az OKSZ szerint a bizonytalan gazdaságpolitikai környezet, a különadók, valamint az ellátási láncokra nehezedő nyomás egyre jobban visszaveti a fogyasztást, miközben a beruházások is stagnálnak. A fogyasztói bizalom helyreállítása nélkül aligha maradhat a GDP érdemi hajtóereje a lakossági költés.

Az OKSZ megítélése szerint a májusi kiskereskedelmi adatok azt mutatják, hogy az árrésstop fogyasztás ösztönző hatása kimúlt, kedvezőtlen hatásai viszont lassan élesednek. 

"Kimúlt az árrésstop hatás a kiskereskedelmi forgalomból. Ahogyan az várható volt, a lakosság kereslete az áprilisi alig mérhető meglódulás után visszatért az év/év 3 százalékalatti tartományba, oda, ahol februárban és márciusban a felívelő infláció, és az ezt fogyasztói elbizonytalanodást erősítő kormányzati beavatkozáshatására került" - közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. 

Kozák Tamás szerint az áprilisi felfutás rövid életűnek bizonyult, mert az árrésstopos termékek fogyasztása árrugalmatlan, ezen kívül nem tárolhatók sokáig, így a nagybevásárlásokat szükségszerűen a kereslet visszafogása követi. “Ezen az sem segített, hogy a kormány az utolsó percig lebegtette az eredetileg tervezett május végi kivezetés lehetőséget, azaz a „vásároljunk be még egyszer utoljára olcsón” érzés sem működött” - fűzte hozzá.

Az árrésstop káros hatásai ugyanakkor lassan élesednek:  

·       A beszállítók árnyomása erősödik. A fogyasztói árak ebből származó emelkedését a kereskedelem nem képes egyedül megfékezni. Az OKSZ fenntartja, hogy az áremelések visszaszorításához a teljes ellátási lánc együttműködésére van szükség,

·       A kereskedelemben a beruházások számottevően elmaradnak a korábbi szintektől, amire a kormány ráerősített a plázastop szigorításáról szóló piacellenes elképzelés felvetésével is.

“Az OKSZ úgy véli, hogy az ipari termelés és a beruházások visszaesése mellett, súlyos aszálykárok közepette a GDP egyetlen érdemi motorja a lakossági fogyasztás lehetne, ez azonban a kiskereskedelmi különadóval együtt 31,5 százalékos áfa mellett, a vásárlók elbizonytalanodását hozó intézkedésekkel kiegészülve nem lehetséges” - összegezte a főtitkár.