A döntés háttere, hogy a kormány ezzel a módszerrel próbálja visszaszorítani a pénztárgépek működését manipuláló ügyeskedést, ettől az intézkedéstől 95 Mrd forint többlet ÁFA bevételt vár. A döntés azért helyes, mivel a feketézés visszaszorítását célozza.
Magyarországon kb. 400 ezer pénztárgép működik, nem csak a kereskedelemben, hanem egy sor szolgáltató területen is.
A változás a gyakorlatban azt jelenti, hogy a pénztárgépekben jelenleg kötelező úgynevezett „fekete doboz”, a pénztárgép működésének adatai, közvetlenül és azonnal a NAV-hoz jutnak. Így a NAV „egy nagy pénztárgép” lesz, kockázatossá téve a pénztárgépbe ütött bevételek eltitkolását.
A várt 95 Mrd forint többletbevétel egyébként, a 10 ezer Mrd forint nagyságrendű szolgáltatói bevétel 1%-a.
Gondot fog okozni ugyanakkor továbbra is a feketézésnek az, az ága, ahol a kétes ügyleteket sem a beszállítók számlaadása, sem a pénztárgépek nyugtaadása vagy számlaadása eleve nem kíséri.
OKSZ Sajtóközlemény

