Becsült olvasási idő: 1 perc
Pénztárgépek pórázon

A mai, 2012. október 5-i kormányzati tájékoztatón elhangzott bejelentés szerint, a jövőben minden pénztárgépet össze kell kötni informatikai úton a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal.

A döntés háttere, hogy a kormány ezzel a módszerrel próbálja visszaszorítani a pénztárgépek működését manipuláló ügyeskedést, ettől az intézkedéstől 95 Mrd forint többlet ÁFA bevételt vár. A döntés azért helyes, mivel a feketézés visszaszorítását célozza.

Magyarországon kb. 400 ezer pénztárgép működik, nem csak a kereskedelemben, hanem egy sor szolgáltató területen is.

A változás a gyakorlatban azt jelenti, hogy a pénztárgépekben jelenleg kötelező úgynevezett „fekete doboz”, a pénztárgép működésének adatai, közvetlenül és azonnal a NAV-hoz jutnak. Így a NAV „egy nagy pénztárgép” lesz, kockázatossá téve a pénztárgépbe ütött bevételek eltitkolását.

A várt 95 Mrd forint többletbevétel egyébként, a 10 ezer Mrd forint nagyságrendű szolgáltatói bevétel 1%-a.

Gondot fog okozni ugyanakkor továbbra is a feketézésnek az, az ága, ahol a kétes ügyleteket sem a beszállítók számlaadása, sem a pénztárgépek nyugtaadása vagy számlaadása eleve nem kíséri.

OKSZ Sajtóközlemény