Becsült olvasási idő: 1 perc
Sajtóközleményt adott ki a FruitVeb

Az alábbiakban a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács húsáfa-csökkentésre vonatkozó közleménye olvasható:

A zöldség-gyümölcs ágazat részéről üdvözöljük, hogy megtört a jég az alapvető élelmiszerek ÁFA-csökkentésének kérdésében és 2014. január 1-től bevezetik a élő- és félsertés esetében az 5%-os ÁFÁ-t.

Reméljük, hogy az ÁFA-csökkentés meghozza a várt eredményt, és így mód lesz további alapvető élelmiszerek, így a zöldség és gyümölcstermékek ÁFÁ-jának csökkentésére is. Egyetértünk a Miniszter elnök úr és a vidékfejlesztési Miniszter úr nyilatkozatával, amely a vidéki munkahelyek megőrzésére helyezi a hangsúlyt, hiszen ebből a szempontból a legnagyobb munkahely teremtő ágazat a kertészet és azon belül is a zöldség-gyümölcstermesztés.

Az ágazat tehát sorban áll az ÁFA-csökkentés lehetőségéért, amely elengedhetetlen a jelenleg társadalmi vitán lévő Magyar Zöldség-Gyümölcs Ágazati Stratégia 2014-2020 közötti céljainak sikeres megvalósításához. Kiemelkedő szerepe van az ÁFA-csökkentésnek abból a szempontból is, hogy a mezőgazdaságon belül a zöldség-gyümölcs ágazatban a legnagyobb a feketekereskedelem aránya. Mértékadó elemzések alapján ez az arány nagyobb, mint a hús-, a baromfi- és tejágazatban együttvéve. Ennek aránya 40% körülire becsülhető, de egyes időszakokban és termékeknél eléri az 50-60%-ot is.

A zöldség- és gyümölcstermékeknél kedvező lehet az ÁFA 5%-ra való csökkentése, miután a termékek mintegy fele frissen kerül a fogyasztó elé, így közvetlenül csökkenti a fogyasztói árakat, de a feldolgozott termékkörben is számottevő fogyasztói árcsökkenésre lehet számítani. Így tehát a zöldség-gyümölcs ágazatban a feketekereskedelem arányának csökkenése mellett biztos fogyasztói árcsökkenést és rövid időn belül növekvő költségvetési bevételeket eredményezne.