
Megtartották az Országos Élelmiszerlánc Fórumot
Az alapanyag-termelő és az élelmiszer-feldolgozó vállalkozások csak egymást segítve működhetnek tartósan sikeresen, összefogás és integráció hiányában nem lehet versenyképes a magyar élelmiszergazdaság - mondta Feldman Zsolt agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár az Országos Élelmiszerlánc Fórumon, a Vidékfejlesztési Minisztériumban.
Tisztulhat a húspiac?
Tisztulást vár a húsipar az élő- és félsertések áfájának csökkentésétől, félő ugyanakkor, hogy a csalók más kategóriába sorolható húsokra állnak át. A végrehajtás bizonytalanságai miatt a szakma az adóhatósághoz fordul. A Világgazdaság beszámolója.
GKI-összegzés a húsáfáról és a feketegazdaságról
A legális termelők jelentős, illegális versenyelőnyt élvező konkurenciától szabadulhatnának meg, ha a sertéságazat forgalmán beül a 30-50 százalékra becsült feketegazdaság arányát sikerülne csökkenteni, felszámolni; ez a most elfogadott áfacsökkentés célja is - állítja a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb, a témáról készített összegzése.
Sajtóközleményt adott ki a FruitVeb
Az alábbiakban a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács húsáfa-csökkentésre vonatkozó közleménye olvasható:
Javaslatcsomaggal állt elő a húsipari szakszervezet
Fokozottabb kormányzati szerepvállalás, a sertésprogram következetes végrehajtása és a kedvezményes húsáfa segíthetne a húsipar helyzetén – véli az ágazati szakszervezeti tömörülés. A HDSZ szerint az áfa mérséklése a feketegazdaság ellen hatna.
Kimaradt az élelmiszeráfa csökkentés
Csalódottak az ágazati érdekképviseletek, miután a kormány által jóváhagyott adótörvény-tervezetből kimaradt az élelmiszeripari áfacsökkentés, de bíznak abban, hogy a törvény tárgyalása során még bekerülhet a javaslat a végleges verzióba. Az ágazati szereplők szerint értelmezhetetlen a hatósági ár a hústermékeknél – írta a Napi Gazdaság.
Ennyit a kedvezményes húsáfáról
A kormányülésen kedden nem került szóba az élelmiszeráfa csökkentése, amikor a 2014-es adótörvény-javaslatról tárgyaltak – mondta lapunknak egy kormányközeli szereplő. Forrásunk annak ellenére is határozottan állította ezt, hogy az elmúlt hónapok egyik slágertémája volt a kérdés - írja a Népszabadság.
Heteken belül döntés születhet az élelmiszeráfáról
A kormány a közeli hetekben foglalkozik majd a sertés- és baromfihús áfájának csökkentésével – erősítette meg a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorának az agrárgazdaságért felelős államtitkár.
Csapást mérhetnek a feketepiacra
Több forgatókönyv szerint is megvalósíthatja a kormány a baromfi- és sertéshúsok általános forgalmi adójának csökkentését januártól a jelenlegi 27-ről tíz százalékra vagy az alatti szintre. Egy ilyen lépés jelentősen visszaszorítaná a drámai méretű feketepiacot.
Kisebb áfával sem lesz olcsóbb a hús
Nem lesz sokkal olcsóbb a boltokban a hús, viszont tisztességes versenyt tehet lehetővé az iparágban, ha januártól tényleg drasztikusan csökkentik a hús áfáját - olvasható az Index-en.
10 százalék alá csökkenhet a hús áfája
Januától 10 százalék alá csökkenhet a hús áfája a mostani 27 helyett – a vásárhely.24 hírportál beszámolója szerint ezt mondta Lázár János miniszterelnökségi államtitkár egy hódmezővásárhelyi lakossági fórumon. A beszámoló szerint leginkább a sertés- és a baromfihús lehet így olcsóbb, az érintett tárcák ezzel kapcsolatban hatástanulmányokat végeznek.
