hero
Molnár Péter

Rovat:

Fogyasztó
Becsült olvasási idő: 3 perc
„Rákkeltő lehet… de biztonságos.” Kitört az aszpartámháború

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) bejelentését követően a hétvége közéleti slágertémájává emelkedett világszerte az aszpartám édesítőszer használata és annak lehetséges kockázatai. A témában felülreprezentált rövidítések feloldása mellett most áttekintjük a hazai és világmárkák reakcióit.

Ahogy arról egy ideje cikkeztek a nemzetközi sajtóban, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC), valamint az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet (FAO) élelmiszer-adalékanyagokkal foglalkozó közös szakértői bizottsága (JECFA) pénteken közzétette állásfoglalását az aszpartám fogyasztásának kockázatairól. A tudományos kutatások eredményeivel szemben elvárható, nagy körültekintéssel megfogalmazott kommüniké szemlézésekor a hír mégis súlyos gellert kapott:

a hazai és nemzetközi sajtó jelentős része néhány órán belül ráütötte a „rákkeltő” bélyeget az aszpartámra.

„…nem meggyőző”

A mesterséges édesítőszert az 1960-as évek derekán kísérletezték ki az Egyesült Államokban, és hatósági engedélyeztetését követően mintegy 50 éve használják az élelmiszeriparban. A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség, valamint a WHO és FAO élelmiszer-adalékanyagokkal foglalkozó bizottsága az elmúlt időszakban független, mégis egymást kiegészítő vizsgálatokat végzett az édesítőszer fogyasztásával kapcsolatos egészségügyi kockázatok felmérésére.

„Az emberek és állatok esetében korlátozottan rendelkezésre álló bizonyítékok felfedezése (…) megerősíti további kutatások szükségességét annak érdekében, hogy jobban megértsük az aszpartámfogyasztás rákkeltő hatásának kockázatát.” – fogalmaztak az IARC-nál. Mindez azt jelenti, hogy a rákkutatási ügynökség kockázati besorolása szerint (lásd fent) a bizonyítékok 2B, vagyis harmadrendű valószínűséget mutatnak.

Érdekesség, hogy a szervezetnél ennél negatívabb (2A) besorolást kapott a vörös húsok fogyasztása, vagy az éjszakai műszakban végzett munka.

A JECFA, amely harmadik alkalommal folytatott vizsgálatokat az aszpartámmal kapcsolatban, úgy ítélte meg: az összefüggést mutató bizonyítékok az aszpartámfogyasztás és az emberekben kialakuló rákos megbetegedések között nem meggyőzőek. Ennek megfelelően helybenhagyták a korábban meghatározott, a megengedhető napi bevitelre (ADI – acceptable daily intake) vonatkozó irányelvet. Mindez egy átlagos testsúlyú személynek jelenleg napi 9-14 doboz (!) aszpartámos üdítőital fogyasztását ítéli biztonságosnak. 
 

Coca-Cola & PepsiCo: Nincs itt semmi látnivaló

A hagyományos cukroknál mintegy kétszázszor édesebb aszpartám a diétás üdítők piacának jolly jokere, így nem csoda, hogy a WHO bejelentését követően minden szempár a legnagyobb üdítőital-gyártókra szegeződött. A PepsiCo különösen kínos helyzetbe került, miután 2015-ben először kivonta, majd a bezuhanó eladások hatására csakhamar visszahozta az aszpartámot a diétás kóla összetevői közé. A folyamatosan felröppenő egészségügyi kockázatokkal szemben – amelyek a kivonást indokolták –, az édesítőszer visszatérésének csupán egy oka volt: a fogyasztók jobban szerették az ízét.

„Azt fontos látni, hogy az aszpartám csak egy édesítőszer a sok közül. Rengeteg más édesítőt is használunk, tehát őszintén szólva nekünk relatíve könnyű édesítők között váltani, ha a szükség úgy hozza.”

Ezt már Hugh Johnston, a PepsiCo pénzügyi vezetője fogalmazta meg a Reuters érdeklődésére. A nyilatkozat azért is kelthet mosolyt az olvasóban, mert a 2009-es diétás üdítő heyday után a Pepsinél éppen azért ültek fel az aszpartám-hullámvasútra, hogy a folyamatosan zuhanó eladási görbéket megfordítsák. „Az íz a fontos”-örökbecsűje miatt a Coca-Colánál meg sem próbálkoztak hasonlóval, és a WHO bejelentését követően is inkább „137 év biztonságos üdítő-gyártásáról”, és „zéró kalória misszióról” adtak ki közleményt.

„Főzés közben is nagyon jól esik…”

Szakértők szerint a világmárkák aligha fognak változtatni az üdítőitalok receptjein, különösen, ameddig az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA – Food and Drugs Administration) kitart az aszpartám biztonságosnak ítélt használata mellett. 1974-es első jóváhagyását követően az FDA közel harminc éve engedélyezte az aszpartám teljeskörű, általános használatát az Egyesült Államokban, és friss állásfoglalásában egyet nem értését fejezte ki a WHO közleményével. Van tehát hová horgonyozni a Pepsinek és a Coca-Colának.

Itthon viszont azonnal kézbe vették a kormányrudat az érintettek a WHO bejelentésére. A XIXO márkával a diétás üdítők piacán is rendkívül sikeres Hell Energy marketingeseinek influencer-villámkampánya az elmúlt hétvégén valóságos szőnyegbombázást hozott a közösségi médiában. Szabó Zsófi „spontán begurulásától" kezdve Majkától Sebestyén Balázsig úgy látszik, minden magyar celeb/híresség/influencer a magyar diétás kólára ment rá a melegben.

Ami főzés közben is nagyon jól esik. És véletlenül sincs benne aszpartám.

@vasvarivivien 🙂 Főzés közben is nagyon jól esik egy jó hideg XIXO zero Cola, ami aszpartám mentes! @xixohungary #xixohungary #hirdetés