hero
Store Insider

Rovat:

Fogyasztó
Becsült olvasási idő: 1 perc
Többet isznak a fiatal felnőttek: erősödnek a kockázatos szokások a Z generációban

Egy brit kutatás szerint a Z generáció tagjai a fiatal felnőttkorba lépve egyre nagyobb arányban fogyasztanak nagy mennyiségű alkoholt. A vizsgálat arra is rámutat: a droghasználat, az e-cigarettázás és más addiktív viselkedések is gyakoribbá váltak a húszas éveik elején járók körében írja a Tobacco Magazin

A Z generáció alkoholfogyasztási szokásai jelentősen változnak a tizenéves kor után – derül ki a University College London kutatóinak friss elemzéséből, amelyről a The Guardian számolt be.

A vizsgálat szerint a 23 éves fiatalok 68 százaléka legalább egyszer nagy mennyiségű alkoholt fogyasztott az elmúlt évben, és közel harmaduk havonta legalább egyszer él az átlagosnál nagyobb mértékű alkoholfogyasztással. Ez jelentős emelkedést jelent a 17 éves korban mért adatokhoz képest, amikor még csak minden tizedik fiatal számolt be ilyen gyakoriságú ivásról. A kutatás a mértéktelen alkoholfogyasztást egy alkalommal elfogyasztott legalább hat alkoholos itallal határozza meg.

A Millennium Cohort Study kutatásának adatain alapuló eredmények szerint a kutatók közel tízezer, 2000 és 2002 között az Egyesült Királyságban született fiatal viselkedését követték nyomon. Az adatok szerint a mértéktelen ivás aránya 17 és 23 éves kor között 53 százalékról 68 százalékra nőtt.

A felmérés más kockázatos szokások erősödésére is rámutat. A kannabiszt kipróbálók aránya 31-ről 49 százalékra emelkedett, míg az olyan erősebb drogokat, mint a kokain, a ketamin vagy az ecstasy kipróbálók aránya 10 százalékról 32 százalékra nőtt. Azok aránya, akik az elmúlt évben legalább tíz alkalommal használtak ilyen szereket, 3 százalékról 8 százalékra emelkedett.

A vizsgálat az egyéb addiktív viselkedéseket is elemezte. A 23 évesek 32 százaléka vesz részt szerencsejátékban, bár csak 4 százalékuk tartja ezt problémásnak. Az e-cigaretta-használat ugyanakkor látványosan nőtt: a napi használók aránya 17 és 23 éves kor között 3 százalékról 19 százalékra emelkedett, miközben a hagyományos dohányzás aránya gyakorlatilag változatlan maradt.

A kutatók szerint a késői serdülőkor és a fiatal felnőttkor természetes módon a kísérletezés időszaka. Ugyanakkor aggodalomra adhat okot, ha a mértéktelen alkoholfogyasztás vagy a droghasználat tartós mintává válik, különösen azért, mert az agy fejlődése a húszas évek közepéig tart, így a fiatalok érzékenyebbek az alkohol és más szerek hatásaira.

 

Borítókép illusztráció (Fotó: Unsplash / D Z)