hero
Store Insider |

Forrás:

Tobacco

Rovat:

Fogyasztó
Becsült olvasási idő: 1 perc
Történelmi mélyponton a cseh sörfogyasztás

2025-ben újabb történelmi mélypontra esett a sörfogyasztás Csehországban: az egy főre jutó éves fogyasztás 2024-hez képest 3,2%-kal, 121 literre csökkent – írja az Inside Beer nyomán a Tobacco magazin. Bár a fogyasztás csökkent, Csehország továbbra is a világ legnagyobb egy főre jutó sörfogyasztója immár 32. éve.

A cseh sörfőzdék összesen 19,96 millió hektoliter sört gyártottak, ami 4,3%-os visszaesést jelent 2024-hez képest, és jóval elmarad a járvány előtti szinttől is. Az export szintén jelentősen, 2024-hez képest 8,2%-kal csökkent 2025-ben, különösen a fontos piacnak számító Németország és Szlovákia gyengülő kereslete miatt.

A Cseh Sörfőzők és Malátagyártók Szövetsége szerint a fogyasztás csökkenésének oka a megváltozott fogyasztói szokásokban és a vendéglátóhelyek forgalmának visszaesésében keresendő. A sörfogyasztás egyre inkább az otthoni fogyasztás felé tolódik: a belföldi fogyasztásnak már csak 28%-a történt kocsmákban és éttermekben. Ez komoly problémát jelent a kisebb települések vendéglátóhelyeinek, amelyek sok esetben fontos közösségi találkozóhelyek. A növekvő költségek és a csökkenő vendégszám miatt több hely kénytelen rövidíteni a nyitvatartást vagy bezárni.

A negatív trenddel szemben az alkoholmentes sörök piaca tovább növekedett: termelésük 4%-kal emelkedett 2024-hez képest, és az elmúlt tíz évben a fogyasztásuk több mint kétszeresére nőtt. A cseh fogyasztók emellett egyre inkább az erősebb lágersöröket részesítik előnyben.

Az iparág képviselői szerint a csapolt sör áfájának csökkentése segíthetne stabilizálni a vendéglátóhelyeket, de a pénzügyminisztérium jelenleg nem tervezi ilyen intézkedés bevezetését.

Képünk illusztráció (Fotó: Javier Gómez / Unsplash)