Becsült olvasási idő: 1 perc
Tudásra szomjasan

Mai rohanó világunkban nem mindig könnyű észben tartani, hogy vajon elegendő vizet ittunk –e - írja a Foodbeast a Business Insider cikke alapján. Legtöbbünk valószínűleg csak akkor „nyúl a pohár után” amikor már kifejezetten szomjas. Több tanulmány kimutatta azonban, hogy ez nem jó módszer, mivel a szomjúságérzet azt jelzi, hogy testünk víztartalmának 1-2%-át már elvesztettük.

„Márpedig ezek már a kiszáradás első jelei, amely már a testünk és az agyunk teljesítményét is befolyásolja.” – fogalmaz Lawrence E. Armstrong, a Connecticuti Egyetem Emberi Teljesítmény Laboratóriumának professzora. „A kiszáradás mindenkit fenyeget, és az elegendő folyadékpótlás az egész napjukat számítógép előtt töltő emberek számára ugyanolyan fontos, mint a maratoni futók esetében, akik versenyzés közben akár a testtömegük 8%-ával egyenértékű vízmennyiséget is elveszthetnek.”

És ez még nem minden. Egy kutatás szerint a vízhiány memóriaromláshoz, a számítási képességek hanyatlásához, valamint fokozottabb hangulatingadozáshoz, ingerlékenységhez és fáradtsághoz vezethet. Miért? Mert agysejtjeink számára víz kell a működéshez.

“Az agysejtek működése számára elengedhetetlen, hogy szervezetünkben meglegyen az a bizonyos, kényes egyensúly a víz és egyes más elemek között” – állítja Joshua Gown, a Texasi Egyetem idegtudománnyal foglalkozó munkatársa. „Túl sok víz elvesztése esetén ez az egyensúly felborul, az agysejtjeink hatékonysága pedig csökken.” 

Az íróasztalnál ugyanúgy könnyen sok vizet veszíthetünk. Jóllehet, nincs egy konkrétan meghatározott, naponta elfogyasztani ajánlott vízmennyiség, a közmegegyezés szerint minden huszonnégy órában 6-8 pohár, vagyis körülbelül 1-2 liter vizet azért fontos lenne meginnunk.

Fordítás: Zamaróczy Ádám