Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Ugyanannyi cukor – édesebb íz

„Hatékonyabb” cukrot fejlesztett ki egy izraeli vállalat.

Saját „hatékonyabb” cukrának kereskedelmi léptékű gyártására kötött megállapodást egy (mostanáig meg nem nevezett) észak-amerikai cukorfinomítóval egy DouxMatok nevű izraeli cég. A különleges édesítőszert tartalmazó első termékek 2021-ben jelenhetnek meg a piacon.

A DouxMatok Cukorcsökkentő Megoldása (Sugar Reduction Solution) egy szilícium-dioxid (kova) nevű vegyületet használ a cukormolekulák hordozásához, aminek köszönhetően ugyanannyi cukorral édesebb élelmiszereket lehet előállítani. A szilícium-dioxid hatékonyabban tudja szétteríteni az édes ízt a nyelv felületén, mint amennyire a cukor arra pusztán önerőből képes lenne. A DouxMatox szerint a saját termékükből a hagyományos cukorhoz képest akár 40 százalékkal kevesebb mennyiség is elég az ugyanolyan intenzitású édes zamat eléréséhez.

Amint azt a társaság a Food Navigatornak elmondta, már a saját édesítőszerük második generációs változatát fejlesztik, amely a szilícium-dioxid helyett egy bizonyos rostot használ hordozóanyagként. A cég azt állítja, hogy némely alkalmazásokban ez a megoldás még hatékonyabb lesz majd.