hero
Becsült olvasási idő: 1 perc
Új fényben a Törley-örökség: megújult a budafoki mauzóleum

Díszkivilágítást a Törley-mauzóleum, amely a felújítási munkák lezárásaként a magyar pezsgőkultúra egyik ikonikus emlékhelyét emeli új szintre. 

Az állami támogatással létrejött beruházás egyszerre szolgálja a kulturális örökség megőrzését és a hazai bor- és pezsgőágazat értékeinek erősítését.

Az Agrárminisztérium 200 millió forintos támogatásának köszönhetően díszkivilágítást kapott a megújult Törley-mauzóleum – közölte Andréka Tamás, az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára az elmúlt héten az átadó ünnepségen, Budafokon.  

Az államtitkár beszédében kiemelte, hosszú időn át elhanyagolt, megrongált síremlék az itt élők, civil szervezetek, az önkormányzat és az állami szervek együttműködésével nyerte vissza méltóságát. A helyreállítás során megtisztították az épületet, helyreállították a kápolna lépcsőit, valamint megújultak Damkó József által készített domborművek is.

Fotó: Agrárminisztérium / Pelsőczy Csaba

A most elkészült díszkivilágítás pedig nemcsak az épületet emeli ki, hanem szimbolikusan is új fényt vet a Törley-örökségre. A mauzóleum méltó emléket állít Törley József munkásságának, aki egyenesen a magyar champagne-t találta meg az Etyek-budai Borvidéken. Munkája nyomán nemcsak Európa egyik nagy hírű pezsgőgyára született meg itt Budafokon, hanem a magyar pezsgőkultúra is virágzásnak indult. Törley József az alkotó szellem példája, a Törley pezsgő pedig a minőség és az igényesség jelképe lett.

Kifejtette, a magyar pezsgők a világ legjobbjai között vannak, ezért az Agrárminisztérium stratégiai ágazatként tekint a szőlő- és borágazatra. A tárca bővítette a beruházási támogatásokat, innovációs fejlesztéseket támogató programot, kül- és belpiaci promóciós támogatásokat indított el. Így a fogyasztók minél szélesebb körben megismerhetik a magyar borokat, pezsgőket mind itthon, mind a nagyvilágban – hangsúlyozta Andréka Tamás.

Fotó: Agrárminisztérium / Pelsőczy Csaba