Becsült olvasási idő: 6 perc
Vásárlói villáminterjúk

Az Élelmiszer ezúttal egy budapesti hipermarket néhány véletlenszerűen kiválasztott vásárlójának tett fel kérdéseket fizetési szokásaival, a cafeteriával, valamint a karácsonyi ajándékvásárlással kapcsolatban. A két kérdéscsoport a következőképpen hangzott:

vásárlói1.    Általában a napi vásárlásainál a fizetés melyik formáját választja? Kap-e valamilyen béren kívüli cafeteriajuttatást? Hallott ön a cafeteriarendszer tervezett átalakításáról?

2.    Mennyit szán a karácsonyi ajándékok megvásárlására? Hány embernek és hogyan készül ajándékot vásárolni?



Tacanino Noémi
38, közgazda

1.    Hol így, hol úgy. Ha van nálam készpénz, azzal fizetek, ha nincs, akkor kártyával. Sem utalványt, sem más ilyesmit nem kapok a béremen kívül, így hát nem is hallottam a várható változásokról. A férjem ugyan kap a munkahelyén Sodexo utalványt, de szerintem a módosításról ő sem tud. Az ő az utalványát nagyon ritkán élelmiszerboltban vásároljuk el, de Tacanino Noémiinkább meleg ételre költi, vagyis „megeszi”. Elvégre arra való, nem?

2.    Nálunk nagyon komplikált dolog karácsony. A férjem kolumbiai, nagy a család, és összetartó. A karácsonyt mindig kint töltjük Kolumbiában – bár az idén Miamiban találkozik a nagycsalád. Mindenkinek veszünk valamit, nincs meghatározott összeg, néhány százezer forintig el tudunk menni. A latin-amerikaiak végtelenül vallásosak, nagyon tartják a karácsonyt. Ez az ünnep nálunk egy őrület, körülbelül negyvenen üljük körül a fát. Inkább a gyerekeknek veszünk több és nagyobb ajándékokat, ruhákat, aranyos dolgokat, játékokat. Általában – néhány kivételtől eltekintve – nem itt, hanem a helyszínen vesszük meg a dolgokat. Mivel nem bírom a karácsonyi hisztériát, minél gyorsabban próbálom elintézni a vásárlást. Már november elején elkezdjük kigondolni, hogy ki mit kapjon, és aztán amint megérkezünk, rögtön meg is vesszük ezeket az ajándékokat.

Ocskay Judit
50, egyéni vállalkozó

1.    Kizárólag készpénzzel vásárolok, bankkártyával soha, mivel az nagyon lassú. Étkezési utalványt és másfajta cafeteriát sem használok. A férjem kap ilyet, el is költi meleg ételekre. A Ocskay Judittervbe vett változtatásról nem hallottam, de – mivel nem vagyok érintve –  nem is érdekel.

2.    Általában nem adunk nagy ajándékot karácsonykor, csak néhány ezer forintos, jelképes dolgokat, ilyenkor a fa és az étkezés ünnepi. Tizenheten vagyunk a családban, évről évre nálunk gyűlünk össze. Mindenki kap valami apróságot, ami kifejezetten a karácsonyhoz kapcsolódik, koszorút, gyertyatartót, ilyesmit, mert nem akarunk elmenni a drága, hivalkodó holmik felé – a karácsony számunkra nem árverseny. Az előkészületek nekem egy hónapig tartanak, mert nehéz ebben a kategóriában olyasmit találni, ami kedves, kellemes, és a megajándékozottat is személyesen érinti. November elején kezdem az ajándékkeresést, és hetekkel korábban a sütést-főzést is. Megtehetem, mivel vannak olyan étkek – például a töltött káposzta –, amelyek akár három hétig is elállnak. 17 embernek szép karácsonyt varázsolni nem kis feladat.

Ruttkai András (Az interjúalany portréja mellőzését kérte)
69, nyugdíjas mérnök

1.    Ahol lehet, mindig kártyával fizetek. Nyugdíjas vagyok, úgyhogy semmiféle tapasztalatom nincs sem étkezési, sem más utalványokkal. Amikor dolgoztam, nem voltak még divatban az ilyen dolgok. Félfüllel ugyan hallottam a tervezett változásról, de nem tudok hozzászólni, mert sem a régi, sem az új előírásokat nem ismerem.

2.    Ez évről évre változó, idén talán egy kicsit többet, mint máskor, maximum 40-50 ezer forintot tervezek költeni. A szűk családot ajándékozom meg, pontosan hat embert. Igyekszem hasznos dolgokat adni, többnyire tartós fogyasztási cikkeket. Alkalmasint utazáshoz is hozzájárulunk, ezt általában közösen tesszük, a lányomat és a vejemet „utaztatjuk” így. Az ilyen ünnepi bevásárlásokat november második felében, december elején, nagyobb bevásárlóközpontokban intézem. Bár nem vagyok különösebben ezeknek a híve, de ott sokkal könnyebb a parkolás. Nincs sok türelmem a vásárláshoz, úgyhogy egy délelőtt alatt lezavarom az egész ajándékbeszerzést.

Bálint Mária
43, egyetemi oktató

1.    Majdnem mindig kártyával fizetek, ezt a cafeteriadolgot nem ismerem, és a változtatásáról Bálint Máriasem hallottam.

2.    Még nem tudjuk, mennyit költünk ajándékokra, de körülbelül húsz ember tartozik az ajándékozandók körébe. Az ajándékok nagysága változó, jellemzően a gyerekeknek játék, a felnőtteknek könyv. Az előbbieket nagy bevásárlóközpontokban, utóbbiakat könyváruházban szoktuk megvenni, általában november végén, december elején. Nem egy „rohammal”, egyszerre szerzünk be mindent, hanem fokozatosan, amikor egyébként is vásárolunk, figyelünk, és ha valami megtetszik, betesszük a kosárba.

Szántó Ágnes
52, tanácsadó tréner

1.    Általában kártyát használok. Régebben, amikor olyan helyen dolgoztam, ahol adtak, vásároltam boltokban utalvánnyal is. Akkor képben voltam, figyeltem a változásokat, de most Szántó Ágnesegészen más területen tevékenykedem, úgyhogy nem érint a dolog.

2.    Nem szoktunk nagy ajándékokat venni, nálunk az ünnep inkább a családi együttlétről szól. Hatfős a család, ezen a körön belül fejenként 10-20 ezer forintot költünk ajándékra. A barátokkal csak összejövünk, közösen összeütünk valami lakomát, inkább erre költünk. Van még egy körülbelül tízfős társaság, akiket valamilyen jelképes aprósággal megajándékozunk, általában valami apró dísszel, amivel az ünnep előtt egy kicsit szebbé lehet tenni az ünnepi asztalt. Sokszor vásárolok ilyesmit adventi vásárokon, közvetlenül a készítőktől, az élelmiszereket pedig nagyobb üzletekben és a piacon szerzem be. Már november elején elkezdem a vásárlást, de év közben is szoktam venni ezt-azt. Ha valamiről úgy gondolom, hogy valamelyik barátunknak örömet szerezhetek vele, azt megveszem és elrakosgatom. Személyre szólóan szoktam vásárolni, nem szeretek a nagy dömping idején a tumultusban lökdösődni. Úgyhogy ilyenkor, az ünnepek előtt már túl sok időt nem töltök ezzel, csak ahogy jövök-megyek, nézelődök, veszek még apróságokat. Ha valamiről lemaradt az ember, akkor azért kénytelen karácsony előtt is bemenni a tömegbe, de én jobban szeretem év közben beszerezni az ajándékokat, mert úgy lehet tényleg személyeset adni.

Nagy László
64, nyugdíjas alkalmazott

1.    Változó, nagyobb összegű vásárlásoknál kártyával, kisebbeknél készpénzzel fizetek. Utalvánnyal már nem, mivel nyugdíjas vagyok, de amikor dolgoztam, boltban vásároltam rajta élelmiszert. Hallottam, hogy valamit terveznek a szabályozáson változtatni, de engem már nemNagy László érdekel a dolog.

2.    30-40 ezer forintot költök majd ajándékra. Van négy unokám, összesen körülbelül nyolc fő, akiket megajándékozok. A felnőtteknek inkább valami praktikus használati tárgyat vagy könyvet, a gyerekeknek pedig játékokat veszek, ezeket főként hipermarketekben szerzem be. Ez a kirakókocka a bevásárlókocsiban például már ajándék. Nem célzatosan végzem a karácsonyi bevásárlást, inkább jártamban-keltemben, ha meglátok valahol valamit, akkor megveszem, külön nem vesztegetek rá időt.

Hámori Zsófia
25, andragógus (jelenleg munkanélküli)

1.    Az esetek döntő többségében készpénzzel, mert azt jobban szeretem. Frissdiplomás Hámori Zsófiapályakezdő vagyok, még munkanélküli, úgyhogy én sose kaptam semmiféle cafeteriajellegű juttatást, ezért sem tapasztalatom, sem véleményem nincs róla, és nem is követem a változásokat.

2.    Általában nem szoktam nézni az árakat, de körülbelül 10 ezer forintot tudok ajándékra költeni, és három-négy embert szeretnék megajándékozni. A legfontosabb szempont nálam, hogy amit adok, hasznos legyen és szükséges, felesleges dolgokat nem szoktam vásárolni. Az ajándékokat általában lakberendezési vagy ajándékboltban veszem meg, attól függően, hogy éppen mit keresek. Szeretek nézelődni, alaposan körülnézni, nem sajnálom rá az időt, már december elején elkezdem a keresgélést.

Kis ZoltánKis Zoltán
32, logisztikus

1.    Kizárólag készpénzzel fizetek, a kártyát kerülöm. Nem kapok én sem étkezési utalványt, sem más ilyesmit. Nem is hallottam arról, hogy át akarják alakítani.

2.    Körülbelül 50 ezer forintot költök, és négy embert ajándékozok meg, általában elektronikai cikket vagy ruhaneműt veszek nekik. Főként nagy bevásárlóközpontba megyek, az ünnepek előtt pár nappal tudok erre időt szakítani, és egy-két napot szánok az ajándékok beszerzésére.

Forgács István
45, vállalkozó

1.    Csak és kizárólag készpénzzel fizetek, mert a „hasitasi” (övtáska, a szerk.) nem kér kódot. Vállalkozó vagyok, nem kapok semmilyen cafeteriát. Azért azt hallottam, hogy át akarják Forgács Istvánalakítani, ettől nyilván a kormánynak jobb lesz, az embereknek meg rosszabb, mert ha emelik az utalványok adóját, a munkaadók biztosan csökkentik az utalványok összegét.   

2.    Egyik napról a másikra élünk, nem tudom, akkor éppen milyen lesz az anyagi helyzetünk. Körülbelül 7-8 embernek veszünk ajándékot, nagyjából százezer forint körüli értékben. A gyerekeknek, ami éppen kell, a kicsinek játék vagy baba, a nagyobbiknak valamilyen számítógépes kütyü. Aztán vannak még az apósom, anyósom és a keresztgyerekek. Akad, akinek készpénzt adunk, mert nem tudjuk, mit szeretne. Az ajándékokat inkább kisebb szakboltokban veszem meg, mint hiperekben. Már most elkezdjük nézegetni a lehetséges ajándékokat, aztán valamikor december elején egy-két nap alatt megpróbálunk mindent beszerezni.