A miniszterelnök a Facebookra szerda délután felkerült videóban, a kormányülést követően közölte: az élelmiszerárak emelkedése miatt a kormány úgy döntött, hogy bizonyos termékek - a kristálycukor, a búzafinomliszt - BL 55 -, a napraforgó-étolaj, a házi sertéscomb, a csirkemell, csirkefarhát és a 2,8 százalékos tehéntej - esetében beavatkozik az árak alakulásába.
- A termékek árát vissza kell vinni arra a szintre, ahol a múlt év október 15-én állt
- Üzletenként vizsgálják meg a kereskedők a tavalyi átlagárat, ezt kell újra bevezetni - tehát nem egységes ár lesz, hanem boltonkénti
- A hústermékeknél a friss és a fagyasztott termékekre is vonatkozik a szabályozás
- A kormányhivatal a Nébih-el együtt fog ellenőrizni
- Az eredeti árakat az online pénztárgépek alapján fogják ellenőrizni
- A vállalkozások kompenzációra nem számíthatnak
- A három hónapos határidőt meghosszabíthatják
- A rendelet még ezen a héten meg fog jelenni
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, a január 13-án megtartott kormányinfón nemzetközi és elsősorban a szerb példára hivatkozott az élelmiszerek árának maximálása kapcsán. A miniszter elmondta és megerősítette, hogy a lépésre az energiaárak elszabadulása okán elszabadult inflációs spirál miatt van szükség, mivel a kormány további áremelkedésekre számít.
Hozzátette, hogy azért a tavaly októberi időponthoz tértek vissza, mivel ekkor még nem volt jele az élelmiszeriparban az inflációnak. Kérdésre válaszolva a politikus elmondta: az árstop a tej esetében csak a 2,8 százalékos, hőkezelt tejre vonatkozik, a friss tejre nem, de hozzátette, hogy a rendelet napokon belül megjelenik.
A kenyér árát azért nem maximálták, mivel az nagy veszteség lett volna a pékeknek.
Gulyás Gergely kiemelte, hogy azok az üzletek, amelyek nem tartják be a rendelkezést több szintű szankciókra számíthatnak. Arra a kérdésre, hogy a kormány, miért nem csökkentette korábban nullára az élelmiszerek áfáját, azt mondta, hogy azért nem, mivel, akkor nem lenne ilyen mértékű árcsökkentés: öt százalékos csökkentés szerinte nem lenne megoldás a mostani helyzetben.
Elhangzott kérdésként, hogy az árszabályozás esetlegesen beleszólhat az áruk szabad mozgásába, a miniszter azt válaszolta, hogy a hatósági árszabályozás nemzetközileg is ismert, és hogy versenyjogi viták esetén "meg tudjuk védeni magunkat". Hozzátette, hogy: "Olyan ágazatról beszélünk, amely jól él, nehéz időkben is." Elmondása szerint figyelni fogják azt, hogy a kereskedők beépítik-e más termékek árába a kiesett profitot. "Megvannak az árszabályozó eszközeink" - mondta.
Orbán Viktor az eredeti bejelentésében elmondta: Magyarország védi a családokat. Sikerült megfékeznünk a benzinár-növekedést, kamatstopot vezettünk be a jelzáloghitelek esetében, és van egy rezsicsökkentéses politikánk, vagyis fix áron kapják a magyar családok az energiát, ez megvédi őket - mondta.

