
Lelombozó lesz az idei diótermés
Az idén az átlagos évek termésének fele, mintegy 3,5-4,0 ezer tonna dió teremhet az országban – közölte a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. A héjas dió termelői ára, illetve a dióbél fogyasztói ára ennek ellenére egyelőre a tavalyi, átlagosnak tekinthető szinten mozog.
Még nem késő védekezni a monília ellen
A hétvégi esőzések – noha az aszály sújtotta területeket áldásként érte – a virágzó csonthéjas gyümölcsfáknál megfelelő feltételeket teremtettek a súlyos hajtáselhalást okozó moníliás betegség megjelenésének. A meggy és az őszibarack esetében még nem késő a védekezés.
Rákapott a Föld a pisztáciára
Egy új felmérés alapján két év alatt markáns lendületet vett a pisztácia iránti globális kereslet.
A diótermést is megtizedelte a fagyos időjárás
Hamarosan megkezdődik az idei diószedés. A magyar héjasdió-export Németországba irányul, míg a dióbelet Franciaországba és az Egyesült Királyságba is szállítják, ám a tavaszi fagyok okoztak károkat. Ahol a fagy nem pusztított, ott a hideg miatt nem lett termés - írja a hétfői Magyar Hírlap.
Külföldön veszik a magyar diót, mint a cukrot
Korlátlan exportlehetőségek előtt áll a hazai diótermelés - írta hétfőn a Magyar Idők. A lapnak Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (Fruitveb) elnöke azt mondta: a magyar diónak rendkívül jó a piaca, a minősége jobb, mint az olasz és az amerikai dióé.
A magyar dió jelenhet meg elsőként a gyümölcs európai piacán
Jó évet zárnak idén a magyar diótermesztők. A korai érésű magyar fajtákat már szüretelik, és a külföldi konkurenciát megelőzve szeptemberben a nemzetközi piacon is megjelenhetnek. Az idei termés nagyobb is, de igazából a minősége kiemelkedő, felülmúlja a korábbi éveket. A prémium terméknek számító magyar dióból, héjasan és tisztítva, évente 1500-2000 tonnát exportálunk.
Napi egy marék dióféleség több halálos betegség kialakulásának esélyét csökkenti
Naponta egy kis maréknyi dióféleség elfogyasztása csökkentheti a legsúlyosabb, életet veszélyeztető betegségek kialakulásának kockázatát és egyúttal enyhíti ezek lefolyását - írta az International Journal of Epidemology című folyóirat csütörtökön megjelent számában, a hollandiai Maastrichti Egyetem munkatársainak kutatási eredményeit idézve.
Idén tíz nappal korábban érik Rita
Közel két héttel hamarabb szüretelhető a világ legkorábban érő cseresznyefajtája, a magyar nemesítésű Rita. Míg az elmúlt években ez a korai fajta is csupán május 20-25-e táján érett, addig most a hétvégére várják az érést a NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézetének érdi kutatóállomásán. A szakemberek szerint a terméskilátások kitűnőek, bár azt elismerik, hogy az elmúlt napokban hullott túl sok eső miatt a korai fajták elkezdtek repedni. Ugyanakkor hangsúlyozzák, minél keményebb húsú egy cseresznye, annál hajlamosabb a repedésre.
A FruitVeb szerint a szokatlan meleg még nem okozott kárt a gyümölcsösökben
A szokásosnál melegebb decemberi és januári időjárás még nem károsította gyümölcsösöket, a rügyek még pihennek - közölte Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) elnöke kedden az MTI megkeresésére.
