
A filoxéra „árnyékából”
A hazai piacon is egyre ismertebbek a jó gyümölcsborok, amelyeket egy ideje egyesület is képvisel. Tahitótfaluban a filoxéravész után szőlő helyett epret telepítettek, így adott volt a lehetőség az eperbor készítésére. A legutóbbi, Eperméz névre hallgató bort a Duna-Ipoly Nemzeti Park védjeggyel is ellátta. Az idei szezonra sem panaszkodhatnak az eperbor készítők a felvásárlási ár és a minőség is jól alakult.
Jogszabály védheti a magyar gyümölcsborokat
Évente 110-130 ezer liter valódi gyümölcsbor készül hazánkban, az olcsó gyümölcsbor-utánzatokból pedig becslések szerint több millió liter kerül a piacra Magyarországon. Az eredeti gyümölcsborok védelmére alakult meg a Magyar Gyümölcsbor Készítők Egyesülete (MGYKE) 2013. április végén.
A minisztérium rendet kíván tartani a borpiacon
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) kezdeményezte a Nemzetgazdasági Minisztériumnál a gyümölcsborok köztes alkoholtermékké minősítését, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál (NÉBIH) pedig a borseprő felhasználásának szigorú ellenőrzését.
